Mácha, Karel Hynek - Cikáni

HLAVNÍ POSTAVY
Valdemar Lomecký-hrabě z Borku, vlastník panství ve kterém se odehrává děj
Angelina-dříve byla hospodská, pak se z ní stala bláznivka a žebračka
Starý žid- vlastnil hospodu, měl dceru Leu
Lea-židova dcera, vzala si mladšího cikána
Judita-pomocnice v židově hospodě
Bárta-stálý štangastama v židově hospůdce, jeho hlavní role byla, že vypravoval
Ema-manželka Valdemara Lomeckého

DĚJ

Román Karla Hynka Máchy vypráví o dvou cikánech, o jednom starším a mladším.
Cikáni přijdou do vesničky, kde zajdou do hospůdky žida, potkají tam Bártu, vypravovače, který je v hospůdce jako doma. Bárta žije na zámku jako vyslouženec z války.
Starý žid má krásnou dceru, která se jmenuje Lea. Cikáni ve vesničce nějaký čas zůstanou. Lea si mladšího cikána oblíbí. Dokonce v něm najde i zalíbení. Když cikáni jednoho dne chtějí už odejít, tak Lea k mladšímu cikánovi, který je i se starším v hospůdce u žida navrhne jestli by si jí nechtěl vzít za manželku. Že by spolu žili v chaloupce a byli by šťastni. Cikán se rozmýšlí, nakonec svolí a vezme si Leu za manželku. Starší cikán zůstane s ním, ale nesetrvá dlouho na novém místě.
Postupem času se mladší cikán dozvídá, že Angelina, která dříve byla hospodskou v židově hospůdce a teď se z ní stala žebračka a bláznivka měla poměr s jejich knížetem Waldemarem Lomeckým. Narodil se jí syn a kníže ho nechtěl, tak Angelině nakázal,aby šla s malým chlapečkem do lesa a tam ho nechala.Malý chlapec sám v lese bloudil,až dorazil ke skupince cikánů. Ti ho přijali mezi sebe a starší cikán mu nahrazoval otce. Syn Angeliny byl mladý cikán, tedy byl knížecí nástupce trůnu.
V den, kdy se kníže vydal za svými přáteli do vedlejšího města byla ukrutná bouře. V to ráno, kolem hodiny třetí umřela Lea. Na zámku se pohřešoval kníže, až když přišel Bárta na zámek a sdělil jim, že našel mrtvého knížete. O něco předtím přiběhla Judita, pomocnice z hospůdky žida, že umřela Lea a její otec též. Sluzi a úředníci ze zámku se vydali s Bártou knížete hledat. Našli ho zahrabaného,mrtvého v jámě.
Když se vyšetřovala vražda knížete mysleli si všichni, že ho zabil mladší cikán. U soudu,ale bláznivá Angelina zařekla se, že on to nebyl. Nakonec se přiznal starší cikán, že knížete zavraždil protože věděl, že kníže svedl Angelinu. Angelina byla totiž milenka staršího cikána. Cikán dostal trest, byla to poprava. A mladšího cikána prohlásili za syna knížete a dostal jeho majetek. V den popravy staršího cikána si Angelina roztrhla pouta a zuby si rozkousala žíly. Mladší cikán se rozloučil s Leou u jeho hrobu a odešel ze svého rodného kraje i když byl kníže a měl majetek. Byl sám a tak šel hledat štěstí jinam.

 

 

 

Hodnocení čtenářského deníku Mácha, Karel Hynek - Cikáni

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. květen 2008
  10 891×
  450 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Mácha, Karel Hynek - Cikáni

Niger
XXX
Hezky napsaný, ale nějaký věci jsou jinak než jsou v knize!