Mácha, Karel Hynek - Máj - Zemi krásnou, zemi milovanou

Autor: Karel Hynek Mácha
Název knihy : Zemi krásnou, zemi milovanou ... Máj
Rok vydání : 1956
Ilustrátor : Rudolf Hála

Stručný obsah : Krásná a mladá dívka čeká u jezera na svého milého Viléma. Dlouho se však nevracel a pana si začala zoufat. Když najednou se objevil plavec na lodi a Jarmila se k němu rozběhla v domnění, že je to Vilém. Když však doběhla na břeh, zjistila, že to není Vilém, ale jeho přítel. Tak se ho hned zeptala, kde že je Vilém. A plavec začal vyprávět, co že se vlastně stalo.

Vyprávěl, že Vilém má zlost na svého otce jak ji zneužil. Proto zůstal v lese a dal se k loupežnickému kmeni, kde se stal jejich vůdcem nějakým Lesním mužem. Po celou tu dobu se Vilém snažil dostat svého otce a zabít ho. Když se mu to povedlo a otce zabil byl však lapen a uvězněn. Uvěznili ho na kopci nad jezerem v bílé věži, kde čeká na popravu.

V té samé době o půlnoci na pahorku nad jezerem u bílé věže. Je půlnoc. Na kopečku pod kolem se sešla skupinka duchů a připravují se na přijetí Lesního muže mezi sebe.

K ránu vyvedli odsouzence na popraviště a položili ho kamenný stůl. Kat se připravil, napřáhl se a jednou ranou usekl Vilémovi hlavu. Pak ho zlomili do kola, kolo vytáhli do výše a hlavu dali k tělu.

Tak skončil Vilém alias Lesní muž.

Hlavní postavy – charakteristika :
Vilém – chlapec, který se stal Lesním mužem a zabil svého otce.
Hlavní myšlenka básně : I vražda z dobrého úmyslu musí být potrestána.

Můj názor na knihu : Karel Hynek Mácha byl velký spisovatel a jeho díla jsou slavná do dnes a proto mu vzdávám všechnu čest, ale pro mě byl Máj velmi nezáživný , ale přesto si myslím, že jeho díla jsou velkolepá.

Úryvek z básně : Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

Hodnocení čtenářského deníku Mácha, Karel Hynek - Máj - Zemi krásnou, zemi milovanou

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. říjen 2007
  6 018×
  314 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Mácha, Karel Hynek - Máj - Zemi krásnou, zemi milovanou