Maupassant, Guy de - Příběhy plné lásky

Kniha Příběhy plné lásky Francouzského naturalisty Guy de Maupassanta brilantním způsobem vypraví milostné příběhy situované do Francie konce 19. století. Pojednává o vzájemných lidských vztazích všech úrovní, od prostého přátelství až po horoucí lásku v manželském svazku. Autor se často různých způsobem zabývá duchem a jednáním mužů i žen, které staví do rozdílných životních rolí, čímž dokazuje hluboký kontrast mezi ješitným mužským egem a velkorysou dobromyslností ženského srdce.

Ideálním příkladem je povídka pojmenovaná Nestyda Morin. Děj se odehrává ve městě La Rochelle a líčí široké důsledky mužské domýšlivosti. Klíčovou postavou je sedlák Morin, který během cesty vlakem neodolá neznámé krásné slečně a v domnění, že je to její přání se jí pokusí políbit. Překvapená dáma dá však rázně najevo, že si nic podobného nepřála a na Morina je podána žaloba. Zdrceného Morina se zastanou kamarádi a neprodleně se vypraví k rodině oné slečny aféru v tichosti urovnat. Záhy po příjezdu však i oni podlehnou půvabu mladé dívky, která navíc ochotně koketuje. Ani jim se ovšem srdce kouzelné blondýnky získat nepodaří. Následujícího rána sice dosáhnou stažení žaloby, přesto odjíždí trpce zklamáni osobním neúspěchem ve věci neodolatelné mladé dámy.

V celé knize jsou představeny stovky různých charakterů mužů a žen, povídky vypráví o jejich vzájemném porozumění i neporozumění, o jejich soužití, jejich bezprostřední závislosti na opačném pohlaví či jejich využívání opačného pohlaví, o jejich vášni či cudnosti atp. Příběhy jsou krátké, ale vystižné a obsahují poměrně stručně zachy

Hodnocení čtenářského deníku Maupassant, Guy de - Příběhy plné lásky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. červen 2008
  3 796×
  236 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Maupassant, Guy de - Příběhy plné lásky