Příběhy tisíce a jedné noci

Vše začíná tím, že mocný král Šahrijád přistihne svou manželku při nevěře. Dá ji stít a přitom se rozhodne, že se každý den ožení a následujícího rána nechá svou novou manželku stít. Teprve krásná Šahrazád pozměnila běh osudu a každodenní popravy. O svatební noci začala svému muži vyprávět první příběh. Ovšem nedokončila jej. A protože král byl zvědavý jak příběh skončí, rozhodl se, že Šahrazád nezabije. A slovem bojuje Šahrazád každý večer o svůj život. Vypráví příběhy, které se odehrávají pod horkým sluncem v městech Káhira, Bagdád a Basra. Každý příběh je o někom jiném, každý příběh vypráví o něčem jiném a každý příběh skrývá orientální moudrost a poučení. Už po pár příbězích se nechá král obměkčit a ustupuje od svého hrozného zvyku. To ovšem Šahrazád neví, a tak noc co noc vypráví stále stejné příběhy.

V knize najdete celkem 24 příběhů. Najdete tam i takové známé příběhy jako o Alí Babovi a čtyřiceti loupežnících nebo o Aládínovi a kouzelné lampě a další.

Po třech letech se Šahrazád odmlčí a vyslovuje přání, aby zůstala na živu i kvůli třem synům, které mezitím porodila. Král ji ochotně vyhoví. A tak končí vypravování povídek tisíce a jedné noci.

Hodnocení čtenářského deníku Příběhy tisíce a jedné noci

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. listopad 2007
  13 899×
  196 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Příběhy tisíce a jedné noci

pomozte prosím
jedná se o knihu Eduarda Petišky nebo ne?
bla bla
král se jmenoval Šahrijár, ne Šahrijád