Němcová, Božena - Babička

Hlavní postavy: Babička hodná, moudrá, pracovitá
Barunka byla učenlivá, měla ráda babičku.

Obsah: Autorka knihy Božena Němcová vlastním jménem Barbora Panklová se narodila 4.2.1820 a zemřela 21.1.1862 v Praze. Je to významná česká spisovatelka Národního obrození.
Kniha se dočkala asi 350 vydání, do které autorka Božena Němcová zapsala své vzpomínky na své dětství v ratibořickém údolíčku kde se odehrává většina knihy.
Na začátku knihy přijíždí babička za dcerou Terezou Proškovou na staré Bělidlo do ratibořického údoli, kde se setkává se svými vnoučaty Hynkem, Vilémem, Jarmilou a Barunkou. Babička miluje práci, hospodářství, přírodu v blízkém okolí ale i svá vnoučata.
V druhé části knihy se babička setkává s různými bohatými osobnosti, jako je třeba kněžna Kateřina, která přijme babičku na svůj zámek, protože potřebuje moudrou radu a stává se vzácnou návštěvou. Nebo se také setkává s kamarádky její dcery, které jsou velmi namyšlené a vysmály se ji za to že jim chtěla dát cléb se solí. Radí kontese Hortenzii, která se nešťastně zamilovala. Babička se také prochází se svými vnoučaty po přírodě, učí je různým domácím pracím. Babička také vypráví jak jejího muže odvezli na vojnu a jak se setkala s císařem Josefem II. Kristle z hospody zachrání jejího Jakuba před vojnou, kam mu "pomohl" písař talián ze msty za to, jak byl zesměšněn, když neodbytně dolézal za Kristlou. Babička nosila jídlo Viktorce, která se zbláznila z nešťastné lásky. Babiččiny moudrost si váží i sousedé.
Ke konci knihy odjíždí Barunka do Prahy na studia a přijíždí když babička umírá.

Hodnocení čtenářského deníku Němcová, Božena - Babička

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. říjen 2007
  6 787×
  251 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Němcová, Božena - Babička

čtenář
maš tam chybu *s kamarádky její dcery* ale jinak dobrý