Němcová, Božena - V zámku a podzámčí

Ve své povídce zobrazuje tehdejší vztahy mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva. V minulosti existovali tři druhy společnosti. První skupina byla obsazena panstvem a šlechtici - ovládali ostatní vrstvy. Druhá skupina obsahovala městský lid, sedláky a statkáře. Třetí skupina obsahovala všechny ostatní obyvatele - chudé řemeslníky, a lidi kteří měli jen střechu nad hlavou, a mnohdy ani to ne.
Vrchnost je v díle zastoupena paní a panem Skočdopolovými, kteří si právě koupili panství se zámkem a nastěhovali se do něj. S majetkem ale roste i chuť. Paní Skočdopolová musela mít zámek, panství, ale i služebnictvo, lokaje, komornou. Také se jí nelíbilo její prosté jméno, a proto si koupila jméno s titulem - von Springenfeld. V podzámčí, na rozdíl od zámku, vládla chudoba. Lidé museli celý den tvrdě pracovat, aby se večer mohli najíst a jednou za čas si koupili chudé oblečení.
Hlavními postavami jsou paní Karásková s malým synem Vojtíškem a jeho jednoletým bratříčkem Josífkem. Dokud byl ještě Karásek živ a mohl se starat o rodinu, bydleli v malém bytě a měli se docela, ale po jeho smrti žili jen z podpory ostatních lidí, kteří se měli jen o málo lépe. Jednoho dne se matka onemocněla. Vojtíšek se proto vypravil na zámek prosit o almužnu. Než se vrátil, jeho malý bratr Josífek zemřel. Karáskových se později ujal krejčí Sýkora.
Kromě chudoby se ale na lid, který nic netušil, snášela další pohroma, kterou byla cholera. Nejprve to poznali lidé, nemající žádnou stravu, žijící ve špinavých, malých světničkách, mnohdy i bez oken. Na tuto nemoc zemřela i paní Karásková která tu noc, co spala u Sýkorů Vojtěcha se ujímá krejčí Sýkora, přestože má svých dětí dost.
Na zámku zatím panuje bezstarostný život. Paní si nechává radit komornou Sárou, která ji často obratně ovlivňuje ve vlastní prospěch. Sára dostává od paní za úkol, aby hlídala psíčka, kterého měla paní nadevše ráda. Jednoho dne však psíček Sáře nečekaně utekl a dostal se až daleko od zámku. Paní se velmi zlobila na Sáru, protože se v okolí panství potuloval vzteklý pes, před kterým zachránil psíka malý Vojtíšek a poté jej donesl na zámek. Paní byla ráda a přála si, aby Vojtíšek zůstal u ní na zámku. A o psa se staral.
Paní onemocní cholerou a teprve tehdy se dozvídá, že tato krutá nemoc řádí především mezi lidmi žijícími v podzámčí, dalším nepříjemným zjištěním je odhalení intrik spřádaných komornou.
Choroba paní velmi změní – Sára musí opustit zámek, Vojtěchovi slíbí vzdělání, společně s manželem podporují chudé jídlem a adoptují si chlapce. Nakonec na radu doktora odjíždí do Itálie na doléčení.

Hodnocení čtenářského deníku Němcová, Božena - V zámku a podzámčí

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. červenec 2007
  6 781×
  418 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Němcová, Božena - V zámku a podzámčí