Neruda, Jan - Malostranské povídky

Charakteristika hlavní postavy z povídky Přivedla žebráka na mizinu

Osnova:

  1. Zařazení do díla J. Nerudy
  2. Vnější charakteristika
  3. Vnitřní charakteristika
  4. Zhodnocení postavy

Malostranské povídky, které napsal Jan Neruda, obsahovaly celkově dvanáct krátkých povídek. Jednou z nich byla povídka Přivedla žebráka na mizinu. Hlavním hrdinou byl žebrák pan Vojtíšek.

Pan Vojtíšek se na svět díval modrýma očima.Holil se pouze v neděli, když už mu bílé vousy vyrazily po jeho kulaté bradě. Obličej měl do červena lesklý jako nedělní pečínka, politá čerstvým máslem. Jeho přešedlé vlasy mu rostly pod okrouhlou pleší a jako hedvábí mu vlály kolem hlavy. Před sluníčkem se chránil pan Vojtíšek modrou čepicí.Ve svém šedivém kabátu s různobarevnými záplatami ukrýval svou skromnou tabatěrku z březové kůry. Pan Vojtíšek byl velký jako buk. I když byl už osmdesát let starý a byl žebrákem, vypadal čistě a svůj šátek měl na krku vždy pořádně uvázán.

Byl vždy veselý a radost přenášel na všechny ostatní. Byl prostým člověkem.Svým měkkým hlasem si dokázal získat každého, komu nebyla lhostejná cizí chudoba. Vyzařoval ze sebe něco volného a klidného.Dobrá tvář,upřímnost a vlídnost k lidem vypovídala o jeho dobrosrdečnosti.

Celý život byl poctivý. Lidé ho měli rádi, a proto jako žebrák dokázal žít, i když ne dlouho. I když se vždy k lidem choval vlídně a byl poctivý, závistivost jiných ho přivedla až na samé dno.Ke konci života už byl jen třesoucí se plačící muž, který zemřel smutný.

Hodnocení čtenářského deníku Neruda, Jan - Malostranské povídky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. prosinec 2007
  10 930×
  237 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Neruda, Jan - Malostranské povídky

Karel
proč tu není více postav?
dfgh