Nezval, Vítězslav: Manon Lescaut

ilustrace: Vladimír Sychra
vydáno v Praze roku 1977

Hlavní postavou je mladičky student des Grieux, který se společně s ostatními loučí před malou hospůdkou v Amiensu. On a jeho přítel Tiberge mají příští den nastoupit do semináře. Des Grieux se seznámí s krásnou Manon z Arrasu a zamiluje se do ní.
Pro Manon je nejdůležitější to, aby se všem líbila, a tak přijímá dvoření i bohatého statkáře a prokurátora pana Duvala a nejvíce ji lákají jeho dary. Chování Manon mladého studenta trápí, ale jeho láska ji vždy omlouvá.
Oba si nakonec najdou byt v Paříži a když jim dochází peníze, Manon se opět vrací k dvoření pana Duvala. Dozví se o tom des Grieux, vrátí jí prstýnek a vstoupí do semináře. Manon mu však znovu oblomí srdce a mladý student odloží kněžský šat. Je dokonce ochoten předstírat, že je bratrem Manon. Všechno vyjde najevo a pan Duval hrozí Manon vězením.
Přijíždí Duvalův syn a Manon díky Tibergovi se se synem Duvala seznámí. Manon opět upřednostňuje bohatství a mladý student do nezvládá. Z Tibergova podnětu je Manon poslána s nevěstkami do Mississippi. Des Grieux jede s ní, chce se s ní oženit, ale Manon mu umírá v náručí na horkou nemoc.

Des Grieux

Je velmi citlivý a miluje krásnou Manon. Miluje ji příliš, místo toho aby ji nenáviděl za to, co mu způsobuje. Ztrácí kvůli Manon svého nejlepšího přítele. Když už mu Manon tak moc ubližuje, tak začíná být necitelný, i když srdce má jemné a křehké.

Manon je můj osud.
Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první i poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první i poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje, umřít pro krásu…

Hodnocení čtenářského deníku Nezval, Vítězslav: Manon Lescaut

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. srpen 2008
  4 250×
  321 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Nezval, Vítězslav: Manon Lescaut