Nezval, Vítězslav - Manon Lescaut

Ilustroval: Vladimír Sychra
Vydal:Československý spisovatel v Praze roku 1972

Děj: Francie
Mladý rytíř des Grieux seděl s knězem Tibergem v krčmě a povídali si o des Grieuxově vstupu do kláštera, o jeho panictví a nezkušenosti, když se tam objevila krásná šestnáctiletá Manon Lescaut. Manon se měla stát na přání rodičů ještě týž večer jeptiškou. Des Grieux se do ní na první pohled zamiloval a domluvili se, že utečou a budou společně žít v Paříži. Tiberge to des Grieuxovi rozmlouval, ale ten o tom nechtěl ani slyšet, byl zamilovaný a chtěl celý svůj život strávit s Manon. Mezitím se Manon seznámila s panem Duvalem, který jí „propůjčil“ drahý náhrdelník. V Paříži se Manon s Duvalem tajně sešla.

Des Grieux to zjisti, opustil Manon a odešel do kláštera. Manon tam za ním přišla a odprosila ho, tak se k ní des Grieux opět vrátil. Duval slíbil Manon, že jí dá šperky a pravidelně od něj bude dostávat peníze na živobytí pro sebe a „jejího bratra“ (des Grieuxe). Pozval oba k sobě domů na večeři. U večeře se tam ale objevil Tiberge a des Grieux byl odhalen. Duval jim za tuto urážku slíbil pomstu. Tiberge se snažil spor urovnat, a proto domluvil Manon a des Grieuxovi schůzku s Duvalovým synem. Ten pozval Manon do opery, ale nakonec zůstali oba u Duvala na večeři. Manon poslala des Grieuxovi po Duvalově snoubence dopis, aby se s ní ten večer poveselil místo Manon. Rozzlobený des Grieux přijel do Duvalova domu, na radu Tibergeho se domluvil se služebnou, aby nějak pozdržela Duvala mladšího, aby mohl mít Manon jen pro sebe. Přátelé služebné Duvala zmlátili a ukryli. Do Duvalova bytu vtrhl jeho otec a našel tam Manon s des Grieuxem. Oba je nechal zatknout. Manon byla převážena jako vězeň do kolonií v Mississippi a des Grieux ji na cestě provázel. Na lodi se také tajně plavil Tiberge. Podplatil velitele lodi, aby mohl být pár spolu. Manon měla být po příjezdu provdána za syna velitele lodi Syneleta. K tomu ale nedošlo, prozože Manon po cestě zemřela.

Hlavní postavy:

Manon Lescaut
- krásná, mladá
- má ráda šperky, peníze a přepych

rytíř des Grieux
- mladý šlechtic
- předtím než potkal Manon chtěl svůj život zasvětit církvi
- slepý láskou
- pro Manon by udělal vše

Tiberge
- kněz
- vidí v des Grieuxovi svého nejlepšího žáka
- nechce, aby žil s Manon
- škodí jim, ale zároveň jim i pomáhá

Závěr:
Tato kniha mě opravdu překvapila. Četla jsem ji hlavně ze zvědavosti a taky na doporučení kamarádů.Čekala jsem takové ty těžké oduševnělé verše a nakonec jsem celé dílo přečetla jedním dechem. Přečetla jsem si pro zajímavost také Prévostovu Manon Lescaut a musím říct, že se mi Nezvalovo podání líbilo víc.

Hodnocení čtenářského deníku Nezval, Vítězslav - Manon Lescaut

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. září 2007
  4 058×
  441 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Nezval, Vítězslav - Manon Lescaut