Otčenášek, Jan - Romeo, Julie a tma

ROMEO JULIE A TMA, Jan Otčenášek
vydáno roku 1967 v Brně jako 6. vydání
nakl. T. Tisk

Drásavé prožitky z období kolem Mnichova, fašistické okupace koncentračních táborů, heydrichiády byly silným inspiračním zdrojem pro uměleckou tvorbu. Bylo to i východisko pro ujasňování skutečných životních hodnot, smyslu života člověka a jeho postavení ve společnosti a ve světě.

Obsah (novela)

Román Jana Otčenáška je z období druhé světové války. Hlavní postavou je maturant Pavel. Bydlí u svých rodičů a má vlastní pokojík, kde studuje, ale také sní a přemýšlí o životě na vzdálených hvězdách. Jednoho dne si sem přivedl židovskou dívku Ester, kterou našel plačící v parku na lavičce. Ukryje ji před zraky celého světa, třebaže ví, že je za to trest smrti. Prožije s ní mnoho krásných a citově plných chvil, ale neustále jej pronásleduje myšlenka na smrt své milované dívky. Svůj osud nese velkou dobu sám, teprve od tovaryše se Pavlův otec dozví, koho má Pavel v pokojíku. Přesto mu poskytne pomoc, i když ji před matkou zastírá. Maminka má spoustu starostí, a není třeba jí přidělává další. Dohodnou se, že se Ester přestěhuje k Pavlově tetičce na venkov, kde nebude tolik na očích. Pavel to oznámí Ester, ale hned další den je dům obklíčen příslušníky SS. Rejsek, jeden z obyvatelů domu cosi prohodil na Gestapu, a tak má být provedena domovní prohlídka. Ester, připravená k odjezdu na venkov zpanikaří a uteče z bytu, aby ji tam nenašli a nepozabíjeli celou rodinu, která jí tolik pomohla. Její útěk je nepromyšlený a Ester vběhne přímo pod hlavně pušek Gestapa.

Autor

Začal literárně tvořit až na počátku 50. let jako jeden z autorů budovatelské prózy. Později se vrátil ve svých pracích do doby války a okupace. Dílo: Kulhavý Orfeus, Romeo Julie a tma.

Pavel

- je mladý student, který se zamiluje do mladé dívky jménem Ester. Ester je židovka a Pavel se o ni stará,
- Pavel Ester ukrývá ve svém domě, dělí se s ní o jídlo a je opatrný aby na to nikdo nepřišel, ani jeho rodiče,
- má strach, že mu Ester odvedou.

Ester

- mladá dívka, židovka, která je povolána do transportu do koncentračního tábora,
- zamiluje se do Pavla a přijímá jeho pomoc,
- až do chvíle, kdy to začíná být pro něj a jeho rodinu nebezpečné,
- uteče, aby je ochránila a je zastřelena.

Hodnocení čtenářského deníku Otčenášek, Jan - Romeo, Julie a tma

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. říjen 2007
  6 283×
  378 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Otčenášek, Jan - Romeo, Julie a tma