Ovidius - Proměny

Publius Ovidius Naso

Publius Ovidius Naso se narodil 21.3.43 před n.l. v Sulmoně. Studoval v Římě rétoriku a právo. Později se zaměřil spíše na básnictví. Mezi jeho slavná díla patří Umění milovat, Listy heroin a Proměny.

Proměny je sbírka, která obsahuje okolo 250 mýtických příběhů. Jsou seřazeny chronologicky, od vzniku světa až po smrt Caesara. Hlavním motivem je proměna člověka v něco jiného, třeba v rostlinu nebo zvíře.

Proměny (Dafné)

Apollón ponižuje bůžka lásky Amora. říká, že Amor není hoden nosit luk a šípy. Protože je jen chlapec a taková zbraň není určená k tomu, aby zažehla lásku mezi lidmi, ale její správné využití je k lovení zvěře a zabíjení nepřátel. Takže je určen pro bojovníky jako je Apollón.

To Amora rozzlobí, a rozhodne se Apollónovi pomstít. Zasáhne ho šípem, který budí lásku. A Apollón se zamiluje do víly Dafné. Ale Amor zasáhne Dafné šípem, který lásku zahání. Takže Dafné Apollónovu lásku neopětuje.

Jednou Apollón zahlédne Dafné v lese, ale ona před ním utíká. On ji pronásleduje. Dafné celá vysílená doběhne za svým otcem a prosí ho o pomoc. Ví, že když zůstane krásnou vílou, tak ji bude Apollón milovat. ale to ona nechce, tak prosí svého otce, aby ji zbavil krásy. Tak ji promění ve strom. Když ji uvidí Apollón, stejně ji miluje. Když nemůže být jehon ženou, tak bude alespoň jeho stromem. Nazve ho vavřín a prohlásí, že bude vždy s ním a bude zdobit vlasy všem velkým římským vůdcům.

Hodnocení čtenářského deníku Ovidius - Proměny

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. červenec 2007
  11 025×
  245 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Ovidius - Proměny

krikolok
Knihu vůbec nechápu, nedává mi smysl a přijde mi dost těžká na můj věk.
blé
Anička Semkrasnakocicka(zavináč)volny.cz
miluji tyto knihy...jsou velikou inspiraci....proste z nich ziju! vzdy jsem jako zfetovana.. doporucuji vam chodit misto na diskoteky a jine kraviny tak CTETE KNIHY! S pozdravem Vase sladka kocicka Anicka