Puškin, Alexander S. - Kapitánská dcerka

Žil v letech 1799 - 1837. Byl to největší ruský básník uzavírající v dějinách své země epochu klasicismu a otevřel éru romantismu a realismu. Přestože pocházel ze šlechtické rodiny byl několikrát vyhnán pro své názory a verše. Nakonec zemřel v souboji.

díla : Evžen Oněgin, Měděný jezdec, Cikáni, .......

Děj se odehrává v polovině 19. století za dob carevny Kateřiny II. Hlavní postavou je Petr Andrejič Griněv synáček panské rodiny, který se ve svých 16ti letech vydává po boku svého sluhy a vychovatele do vojenské služby. Cestou prožívá různá dobrodružství. Při jednom z nich se seznámí s velitelem Pugačovem, který ho později ušetří před smrtí právě díky oné známosti, při které mu Petr Andrejič prokázal službu. P. A. je odvelen do Bělogorské pevnosti, kde se zamiluje do kapitánovi dcerky Mášy. Po několika měsících v pevnosti dostává kapitán zprávu o Pugačovových útocích a obsazení okolních pevností. I Bělogorská je podmaněna. Všichni důstojníci jsou zabiti jen P. A. je ponechán na živu. Musí opustit pevnost avšak bez Mášy. Ta se má stát ženou nového velitele Švabrina. Posílá dopis P.A., který se vydává ji vysvobodit. Avšak podaří se mu to jen díky Pugačově pomoci a tak je udán z vlastizrady. Je odsouzen. Ne však ke smrti, ale posílají ho na sibiř. Když to zjistí Máša odjíždí do Petrohradu. Náhodou potká při procházce dvorní dámu a vypráví ji svůj příběh. Později zjistí, že je to sama Kateřina II. P.A. je propuštěn.

Dílo je psáno formou vyprávění hlavního hrdiny. Jsou zde zaznamenány mnohé dějepisné informace. Autor píše stylem srozumitelným i dnes. Kniha se mi velmi líbila. Obzvláště vložené básně a písně mi přiblížili život této doby.

Hodnocení čtenářského deníku Puškin, Alexander S. - Kapitánská dcerka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. srpen 2007
  5 578×
  270 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Puškin, Alexander S. - Kapitánská dcerka