Puškin, Alexandr Sergejevič - Piková dáma

Krátký příběh vypráví o hercích karet.Hlavní postavou je Němec Heřman,jemuž kolegové vyprávěli o hraběnce.Ta zná tajemství tří karet,které vyhrávají.

Druhou postavou je Lizaveta Ivanovna,dívka,která se o hraběnku stará.S tou se Heřman seznámí a díky ní se dostane do domu hraběnky,ve kterém se koná večírek.Lizaveta si s Heřmanem domluví schůzku v jejím pokoji,myslí si,že o ni stojí.Místo toho se vkrade k hraběnce do pokoje a žádá ji,aby mu prozradila tři kouzelné karty.Hraběnka chce své tajemství udržet v tajnosti.Heřman na ni namíří zbraní doufaje,že stará žena strachy promluví.Je však svědkem hraběnčiny smrti.

Když se příbuzenstvo dozvídá o hraběnčině infarktu,ani se nediví.Byla již stará.a tak nikoho nenapadne,že by někdo mohl být příčinou její smrti.Heřman se svěří Lizavetě,za kterou ještě týž večer zavítá.Ta je zklamaná,čekala od muže lásku a ne lest, jak získat peníze.

Heřman má výčitky svědomí,přijde proto na hraběnčin pohřeb,doufajíc,že mu žena po smrti neuškodí. Jednoho večera se mu náhle sama hraběnka zjeví a prozradí mu tajemství tří karet.Trojka,sedma,eso.S těmito kartami může vyhrát. Podmínkou je,že nevsadí denně více než na jednu kartu a že nikdy víc hrát nebude.První dvě karty vyhrál,třetí ho však zklamala.Žádné eso,ale dáma,piková dáma byla ta, kvůli které o vše přišel.

 

Hodnocení čtenářského deníku Puškin, Alexandr Sergejevič - Piková dáma

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. listopad 2007
  6 666×
  231 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Puškin, Alexandr Sergejevič - Piková dáma