Rais, Karel Václav - Zapadlí vlastenci

Předchůdcem čs realismu byl tzv. vědecký realismus, který byl představován sociology, estetiky. Hlavním představitelem by T.G. Masaryk, který se zamýšlel nad postavením národa v rámci Rakouska (Česká otázka). Reformní realismus propagoval časopis Čas. Realisté žádali, aby umění řešilo závažné otázky života. Vydání Ottova slovníku naučného, tento realismus vycházel z pravdivého pojetí historie, a tradice.

Obsah

Nerad nastupoval Karel Čermák místo učitelského pomocníka v Pozdětíně. Po smrti dědečka, který se o něho po smrti staral, musí opustit učitelský ústav v Jičíně.(Zde studoval i Rais.) Přijat je však srdečně od sousedů i učitele Čížka, ten má některé rysy Metelkovy a lidumilného faráře Stehlíka. Ti jsou duší kulturního života dědinky, která " preceptora " překvapuje i získává. Jsou pilnými čtenárí, mají spojení s Prahou - české knihy, časopisy - pan učitel má mnoho knih a školička svou knihovničku. Muzikanti jsou znamenití. Kostel zní hudbou i zpěvem, muzicíruje se na faře, kantoři si zahrají i o zábavách, vždyť učitelův plat je hubený - a podučitel není placen vůbec, učí za stravu ! Společně s panem farářem připraví i pestrou besedu, kde se hraje, deklamuje, zpívá, událostí jsou i větrovská ochotnická představení, z nejstarších v Čechách. Kolem této činnosti se pozná a sblíží Karel s farsou Albínkou, farářovou neteří. Marné jsou svody mladé vdovy Žalákové ze mlýna. Ta nakonec aspoň ostouzí, Albínčinu otci, který o dcerině lásce neví, s výsměchem vyzradí, že mladý podučitel je nemanželský, že se pan ženich "vyspal v kopřivách" ... Pohoršený otec stěhuje dceru do Prahy. Mladí si najdou cestičku, jak si psát, Albínka se zapřísahá, že si jiného nevezme. Karel má krásný hlas, při uvítání nového hraběte Vladimíra, nakloněného českým národním snahám, upoutá přednesem písně Kde domov můj. Shodou okolností je přítomen i Čermákův nehodný otec, inspektor na penzi, který se zhroutí, když zjistí, že jde o syna (Karel má jméno po matce). Výtečně dopadne i hraběcí vizitace ve škole, žáci umějí, panu hraběti na faře moc chutná ... A tak později za mladého preceptora ztratí slovo i s dalšími Čermákovými přáteli. Vlastenci se vydají do Prahy, která je zarazí svým německým nátěrem i mluvou, ale zhlédnou řadu památností i řadu buditelů - a Karel se vidí s Albínkou. otec pak ustoupí, když se Čermák stane kantorem v Milově. Český realismus j š baar: jan cimbura, paní komisarka

a.jirásek:staré pověsti české, dramata jan hus,jžižka, jroháč trilogie: mezi proudy, proti všem, bratrstvo, temno, psohlavci, flvěk,u nás,j.holeček: naši, tnováková: drašar, jiří šmatlán, děti čistého živého, z.winter: mistr kampanus, proti pánům, l.stroupežnický: paní mincmistrová, naši furianti, Mrštíkovi: maryša, a.jirásek: lucerna, kmč.chod: turbina, jindrové, kašpar lén mstitel¨, v mrštík:pPohádka máje.

Autor

Narozen 1859 v Podkrkonoší, otec rolník a domácí tkadlec. Vystudoval učitelství, stal se ředitelem školy v Praze. Raisovo dílo je jasně realistické s tendencí národně lidovýchovnou, je svázáno s venkovským prostředím. Další dílo: Výminkáři, Rodiče a děti, Západ, Zapadlí vlastenci.

Hodnocení čtenářského deníku Rais, Karel Václav - Zapadlí vlastenci

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. leden 2008
  4 734×
  471 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Rais, Karel Václav - Zapadlí vlastenci