Remarque, Erich Maria - Jiskra Života

Velký Remarqueův román Jiskra života vtahuje čtenáře do nezvyklého a jiného světa, do světa nenávisti , beznaděje a hrůzy do světa mučení,vražd,vyhlazování, ponižování a zotročování lidí, ale i do světa kde každá kapka naděje má pro člověka obrovský význam.

Tento román popisuje život v fašistickém koncentračním táboře Mellern. Hlavním hrdinou je zde vězeň, který nemá jméno, přestože by mohl mít statisíce jmen lidí, kteří prožili koncentrační tábor, autor jmenuje pouze jeho číslem z k. t. 509. Jiskra života popisuje způsob jakým se v koncentračním táboře žilo, jak vězni nevýhodnými obchody získávali potravu to jak se z lidí postupně stávali trosky bez ducha a chutě do žití, praktiky které používali SS k mučení, trestání ,a zabíjení lidí.

Také popisuje samozřejmost každého dne Smrt, a to jak se k této skutečnosti stavěli vězni.

Některým už bylo jedno co se s nimi stane ,někteří chtěli žít ale už neměli sílu a odhodlání A někteří ještě měli naději ,sílu a bojovali o svůj život , měli ve svých srdcích onu hřejivou jiskru života. A právě o nich je tato kniha, jsou v koncentračním táboře už hezkou řádku let ale ještě stále mají potřebnou sílu k přežití. Jsou to přátelé 509 př: Berger, Ashaver, Leo se .kterými prožívá útrapy v koncentračním táboře, obstarává jídlo ,vyvléká se ze spárů SS a přežívá ze dne na den. Později se spojí jinou částí tábora ,kde se chystá odboj a seznámí se s jeho organizátorem Lewinským pro kterého poté schovává ve svém baráku ohrožené politické vězně. Tak 509 žije v koncentračním táboře a čeká na svobodu, která se jak lze vypozorovat z chování SS a z morálky v táboře už blíží.
V této knize je řada rozličných postav jejiž povahu dokázal autor ta geniálně popsat, že si je dokážeme živě představit. Od postav záporných což byly většinou příslušníci SS jako jsou například Weber a Handke ,postav neutrálních Lewinský ,Neubauer ,až po postavy kladné Berger, 509, Leo a další vězni. Jak jsem se postupně dostával v knize dál a dočítal se o příbězích spoluvězňů 509 tak mě čím dál tím víc připadalo ,že příběh 509 je již trochu nepodstatný.Ne snad, že by byl nezajímavý (to on totiž určitě nebyl) ale je to spíš tím ,že Remarque vymyslel spousty stejně komplexních příběhů jednotlivých věznů a také tím ,že kniha dokáže čtenáře tak dobře vtáhnout do prostředí ve ,kterém se odehrává ,tedy do koncentračního tábora a v koncentračním táboře už není příběh a život jednoho člověka moc důležitý.Obecně si o Jiskře života myslím že jde skvělé dílo od skvělého spisovatele. Takových knih jako je jiskra života není nikdy dost, a jsou potřeba ,aby si lidé uvědomili jaké zlo bylo v minulosti napácháno a aby se již nic takového v budoucnosti lidstva neopakovalo.

Hodnocení čtenářského deníku Remarque, Erich Maria - Jiskra Života

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. srpen 2008
  4 035×
  452 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Remarque, Erich Maria - Jiskra Života