Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených

Lillian je smrtelně nemocná a tudíž musí den co den snášet běžný stereotyp sanatoria Bella Vista v horách. Její spolupacienti, stejně jako ona, jsou uvěznění mezi čtyřmi stěnami v horských výšinách a čekají na smrt. Některým se osud vyjasní a tak mohou být kvůli uzdravení propuštěni dolů, do rušného města, do svých domovů a zaměstnání.

Lillian však mezi ty šťastné rozhodně nepatří. Je opatrována svým starostlivým přítelem, též pacientem, Borisem Volkovovem.
Vše se mšní, když do sanatoria přijede ve svém závodním autě za svým přítelem Hollmanem Clerfayet. Člověk sršící energií, myslící na dlouhé roky života, které hodlá strávit na závodních dráhách ve svém milovaném vozidle.Lillian se s ním seznámí a za týden jeho pobytu je tak očarována vyprávěním o životě na svobodě, že neodolá a po dřívějších marných a planých pokusech s Clerfaytem ze sanatoria uteče. Opustí tak i nešťastného Borise, jenž ji přemlouval aby zůstala a vyléčila se. Lillianino odhodlání všk bylo příliš velké.

Její původní úmysl s Clerfaytem - zajištění dopravy, se prohloubí do přátelského stavu. Lilly se ubytuje v Paříži a užívá si svobody a volnosti. Nakupuje krásné, drahé šaty, jídá v luxusních restauracích, opíjí se v barech a bydlí ve skvělých hotelích.

Postupně se skutečně zamiluje do Clerfayta, stejně jako on do ní, okouzlen její zvláštní melancholickou povahou a nezkušeností.

Clerfayet však s Lillian není pořád.Musí se věnovat svému koníčku a zároveň i práci - automobilovému závodění a tak jí občas opustí, aby se mohl dostavit třeba do Itálie na závody. Právě v Itáliii koupí své lásce vilku a plánuje jejich společný život.

Jejich sladké sny překazí krutá událost. Clerfayet se při závodění v Římě ošklivě vybourá a nedlouho po převozu do nemocnice zemře.

Pro Lillian je to otřesná zpráva, především proto, že ona očekávala smrt první a považuje svět za nespravedlivý.Zároveň si však uvědomuje, že nebe nezná vyvolených.Po pohřbu se již vyrovnaná a smířená se životem vrací s Borisem do sanatoria, kde zemřela o šest neděl později na následky udušení chrlící se krve.

Hodnocení čtenářského deníku Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. říjen 2007
  4 731×
  330 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených