Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených

Automobilový závodník Clerfayt přijíždí se svým vozem Giuseppem do sanatoria Bella Vista v Alpách navštívit svého přítele (také aut. závodníka) Hollmana, který se zde zotavuje. Zde se seznámí s Lillian, která má tuberkulózu a je plná odporu k pobytu v sanatoriu. Má už dost života v horách, ví, že jí už nezbývá mnoho času do smrti, a tak nechce zbytek života trávit zde. Udržuje vztah s Rusem, Borisem Volkovem.
Ze sanatoria Clerfayt nakonec neodjíždí sám, ale Lillian z "vězení" utíká s ním. Jedou do Paříže, kde má Lillian hamižného strýce Gastona. Bydlí v jiném hotelu než Clerfayt, ale scházejí se. Nakupuje si ty nejdražší šaty a "užívá" života. Avšak přátelství postupně přeroste v lásku. Lillian Clerfayta doprovází na všech závodech...
Postupem času se ale začíná vše měnit. Clerfayt se stává jiným, než jakého ho Lillian milovala. Dříve si nedělal starosti o její zdraví, ale teď se začíná obávat, žárlí, neustále jí, byť nepřímo, připomíná, že je nemocná a měla by se šetřit.
Lillian pociťuje touhu na chvíli se od něj oddálit. Ze závodů v Římě neodjíždí přímo do Paříže, ale odlétá do Benátek. Tam dostala první chrlení krve. Nechtěla, aby se Clerfayt o tom, co se jí stalo v Benátkách, dozvěděl, a tak se vrací do Paříže, až je zcela zdráva.
Clerfayt si přestává být Lillian jistý, bojí se, že ji ztratí, protože ji velice miluje. Avšak city Lillian k němu chládnou, a navíc začíná pociťovat touhu vrátit se zpět do sanatoria, zpět za Volkovem. Rozhodne se odletět z Francie do Curychu.
Při závodě v Monte Carlu však Clerfayt umírá a vše se náhle mění. Nedokáže uvěřit, že zemřel dříve, jak ona. Lillian má výčitky. Po nějaké době se ale přece jen rozhodne odletět a na vše zapomenout. V jedné z pařížských kaváren ji ale objeví Volkov, který se ji vydal hledat, a tak se spolu vrací do sanatoria.
O šest týdnů později ale Lillian umírá...

Hodnocení čtenářského deníku Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. srpen 2007
  6 640×
  316 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Remarque, Erich Maria - Nebe nezná vyvolených