Romain Rolland - Petr a Lucie

Tuto knihu bych zařadila do válečné literatury s jiným obsahem, než je samotná válka. Byla napsána v meziválečném období roku 1928.

Obsah

Děj této novely se odehrává od 30. ledna do 28. března roku 1918 v Paříži. Petra nebaví život, protože si uvědomuje, že za 6 měsíců musí nastoupit na vojnu. Když jednou jede podzemkou, vidí krásnou dívku, do které se na první pohled zamiluje, ale o nic se nepokusí. Až když jí potká po třetí, tak jí osloví a zjistí, že je to Lucie. A od té doby se začnou scházet. Dobře si rozumí, protože je spojuje společný názor na válku. Petr díky Lucii přestal být tak závislý na svém bratrovi Filipovi, který narukoval dobrovolně hned po začátku války. Byli tak zamilovaní, až si slíbili, že se o Velikonocích na den vzkříšení vezmou. Přestože si uvědomovali, že je to ze sociálních důvodů nemožné. Na Velký pátek si šli Petr a Lucie poslechnout gregoriánský zpěv do chrámu svatého Gervasia. Chvíli potom, co zasedli, začali město bombardovat. Lucie se vrhla na Petra a zakrývala ho svým tělem, ale v tom se zřítil mohutný pilíř a oba je zavalil.

Hlavní postavy
Petr je 18-ti letý student, který se zamiluje do Lucie. Je to také mírně rozmazlený syn celkem zámožných rodičů, který nezná nedostatek, ale nemůže nalézt smysl života. Odmítá válku, ale nesnaží se jí vyhnout.

Lucie je mladá chudá dívka, která umí dobře malovat a tak se živí malování kýčovitých obrazů, napodobenin. Její matka je dělnice v továrně na zbraně. Odvod Lucii sice nehrozí, ale válka ji zle dostihne spolu s Petrem.

Kompozice díla
Děj je chronologický a psaný v er-formě, závěrem je potom uzavřený děj. Kromě základního děje (zážitky milenců) zachycuje novela také Petrův osobnostní vývoj, během těchto dvou měsíců velice rychle dospěl, jeho vztah k bratrovi Filipovi, pojetí války jeho současníky, filozofické úvahy. Děj se rozvíjí s minimálním počtem postav z náhody. Kniha je z 50% tvořena přirovnáními, 45% dalšími básnickými prostředky a zbytek zaujímá děj. To proto, že zde autor chtěl vybarvit a dokonale popsat vztah dvou milujících lidí, kteří žijí ve stísněné atmosféře války, kde každý myslí na to, jak se udržet při životě, a ne na toho druhého.

Jazyk
Dílo je psáno ve spisovném jazyce a je to protiválečná novela.

Hlavní myšlenka knihy
Tato kniha je psychologického rázu. Autor v ní popisuje nesmyslnost a zmatenost války a poukazuje na utrpení a strach, který způsobuje, především tedy obyčejným lidem. Zahrnuje zde také problém sociálních tříd, nereálnost lásky Petra a Lucie, společenské předsudky. Jejich láska má být vysvobozením a odpoutáním se od kruté reality života. Autor také poukazuje na to, že i během velké celonárodní krize je možno vypěstovat velmi silný a krásný lidský vztah. Dále zobrazuje Petrovy pocitů, smíření se s vlastním odvodem a nalézání smyslu života v lásce.

Prostředí a doba děje
Děj se odehrává ve válečném období v Paříži. Od středy večer 30. ledna do Velkého pátku 29. března 1918. Válka trvala již 4 roky.

Autor

Romain Rolland (1866 – 1944) byl významný francouzský prozaik, dramatik, esejista, hudební historik a publicista. Od mládí měl dvě životní lásky: hudbu a literaturu a těm zůstal věrný po celý život. Vystudoval dějiny umění, vyučoval na pařížské sorbonně hudbě a působil také jako hudební kritik. Jeho největším úspěchem bylo dílo: Jan Kryštof (dílo oceněné v roce 1916 Nobelovou cenou). V Petru a Lucii dosahuje Rollandovo umění jednoho ze svých vrcholů. Napsal také dramata jako: Hra o lásce a smrti, Přijde čas atd. Významné jsou i jeho bibliografie: Beethovenův život, Vzpomínky na Richarda Strausse, Michelangelo, Život Tolstoje, Mahatma Gandhi.

Další ohlasy na meziválečnou dobu

Mezi další autory té doby patří například z USA Ernest Hemingway se svým dílem Sbohem armádo, což je román z období první světové války, který se také zabývá otázkou lásky během války. Erich Maria Remarque je německý spisovatel, který se ve svém díle Na západní frontě klid také zabývá první světovou válkou, ale z pohledu vojáků na frontě.

Můj názor na knihu

Kniha se mi velice dobře četla. Také mě zaujala tím, že je vlastně obrazem života dvou mladých obyčejných lidí, kteří jsou zasaženi válkou, která jim od základu změnila pohled na svět. Naprosto s touto knihou i s autorovým pohledem na tuto problematiku souhlasím.

Hodnocení čtenářského deníku Romain Rolland - Petr a Lucie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Lenka Marková
  28. prosinec 2012
  213 431×
  700 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Romain Rolland - Petr a Lucie

Tvoje máma
Moc hezké
Ajaj
Mas tam chybu. Lucka NENÍ dobra malířka :))
helenka
kolik to má stran
domain rolland
Dík moc snad mě konečně nevýhodu od maturity. I love you
Domča
Díky, je to perfektně spracovaný a dobře se z toho učí na prověrku..
simca
dobrý a bacha na chyby
martinexa
anonym: na maturitu stejně potřebuješ jen stručný obsah.
Lucík
pěkně zpracováno...
Lulik
dík aspon mám něco napsat do čtenářaku
kačka
Díky, moc hezké
misuna
Anonym:Napises to lepe? A zahrnes sem vse?
Sisi
PULPIK
je to dobrá stránka a sem boss
anonym
ahoj hezky zpracováno to ostatní ale obsah knihy není podle toho co jsi napsal jako že si jsou poslechnout zpěv do chrámu, a vidí krásnou dívku do které se ihned zamiluje dyt to není pravda chytne jí za ruku při tom když se skutálí ze schodů mrtví muž, a není tam skoro vůbec popsán celý děj je to velmi zkrácené!!!!
Needy
Skvělé, nejen jako připomenutí si díla :) Díky
Ráďa
Jo hele díky ti, že to máš tak dobře zpracovaný to víš četba k matuře
Niki
máš moc dobře popsanou hlavní myšlenku knihy, díky
Tadeáš
Hezký, ale máš tam pravopisný chyby.
Dominika
Tyjoooo záhrana života před maturou !!!!!! DÍÍÍÍK !!!!!
chronic
Supr. Povedlo se ti to velmi hezky. :)
Fish
It´s great, thanks
Pepíček
kolik to má stránek?
Radek Jeřábek
Čau tvůj rozbor je skvělý!!Moc jsi mi pomohl!!
Eva
hodně dobrý, díky:)