Saroyan, William - Čas tvého života

Jednající postavy jsou lidé, které pravděpodobně den co den vídáte na ulici. Přesto je ale každá osobitým originálem. V přístavní krčmě v san Franciscu se tak schází hodně pestrá společnost, v níž nechybí byrman-filozof (Nick), mladý boháč s filantropickými sklony (Joe), sadistický policista (Blick), nešťastná šlapka s nevinnou duší (Kitty) a její nesmělý nápadník (Tom), černošský pianista, ani romantický pábitel... Samotné prostředí dodává ději na přirozenosti a lidskosti.
Drama Čas tvého života zajistilo svému autorovi značný věhlas. Rok po jeho uvedení za něj William Saroyan dokonce obdržel Pulitzerovu cenu, kterou však odmítl převzít s odůvodněním, že na odměny a ceny ve sféře umění nevěří. A proč také? Vždyť přeci...
"Existuje pouze jedno jediné divadlo: svět. Jedna jediná divadelní hra: smrtelnost. Jeden jediný herec: člověk. Existuje pouze jeden jediný začátek: zrození. jeden jediný konec: smrt. Jedno jediné jeviště: povrch zemský a svět a všechny jeho okolostojičnosti. Jedno jediné dějství: růst. Mluvím nyní o realitě." (ze strany 164 téže knížky)
Čas tvého života je obrazem naší doby a nechává vyznít i naplnění motta: "V čase tvého života snaž se žít!"

Hodnocení čtenářského deníku Saroyan, William - Čas tvého života

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. červen 2008
  3 124×
  179 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Saroyan, William - Čas tvého života