Saroyan, William - Tati, Tobě přeskočilo

O autorovi:
Americký prozaik a dramatik arménského původu.Psal anglicky a je autorem téměř stovky knih, a to jak románů (např. Lidská komedie, Tracyho tygr), tak povídkových sbírek (Odvážný mladý muž na létající hrazdě, Jmenuji se Aram) i životopisných a vzpomínkových próz.Jeho hrdinové, často Arméni, pevně věří v dobro a lásku, v lidskou soudržnost a neztrácejí v žádné situaci humor.
„Nemůžete lidstvo častovat nadávkami, aniž se při tom usmějete, protože bez humoru není naděje, a tu člověk potřebuje k životu stejně jako půdu pod nohama.“

Tati, tobě přeskočilo je kniha, která nám přibližuje svět viděný očima malého chlapce, žijícího po odloučení rodičů s otcem, spisovatelem.
Ačkoliv se jeho otec ve psaní nedočkává příliš velkých úspěchů, neztrácí dobrou náladu. Přiměje syna pozorovat svět kolem sebe, vidět o zkoumat každou maličkost, zdánlivě všední a nevýznamné drobnosti. Touto cestou i Petr najde v chudobě vlastně osvobození.Nedokáže si již svůj život představit bez všech těch hloupostí, bez stolu prostřeného novinami, bez autorské rýže, což je cokoliv, když se to dá uvařit s rýží, bez starého, ale stále plně využívaného hracího stolku, bez písku na pláži ..a beze snů - svých i otcových.
V určitém slova smyslu je zde ztvárněno jak dítě vychovává dítě.

"Jsem rád, že tu jsi se mnou," řekl táta.
"Jsem rád, že tu jsem," odpověděl jsem mu.

Hodnocení čtenářského deníku Saroyan, William - Tati, Tobě přeskočilo

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. prosinec 2007
  3 346×
  217 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Saroyan, William - Tati, Tobě přeskočilo