Shakespeare, William - Zkrocení zlé ženy

Chtěla bych vám přiblížit dílo Zkrocení zlé ženy od neméně známého anglického dramatika a básníka Williama Shakespeara. Přesto bych vám napřed řekla pár slov o samotném autorovi.

William Shakespeare

Narodil se 23.4.1564 ve Stratfordu. Ve svých 24letech se jako autor her usadil v Londýně. Později od roku 1594 působil jako herec a dramatik skupiny - „Služebníka lorda komořího“. Částečně vlastnil divadlo Globe, později i Blackfairs. Roku 1613 odjíždí zpátky do Stratfordu. Tím končí jeho kariéra a tři roky na to 23.4.1616 umírá v ústraní. Jeho tvorbu můžeme řadit do čtyř obdobích. Na rané období, období zrání, období velkých tragédií a tragikomedii a období dramatické romance.

První „období rané“ datované od r. 1590 do r. 1593. Historické hry (Jindřich VII, Richard III) a rané komedie (Komedie omylů, Marná lásky snaha a Zkrocení zlé ženy).

Druhé „období zrání“ uváděné od r. 1594 do r. 1600. Psal jeho nejznámější romantickou tragédii Romeo a Julie, historické hry (Richard II., Jindřich V., Jindřich IV.) a optimističtější komedie (Sen noci svatojánské, Kupec benátský).

Třetí období od r. 1601 do r. 1608 „velkých tragédii“.Shakespearovo charisma dosáhlo vrcholu.V tomto období napsal Hamleta, Othella, Macbetha, Krála Leara, Troiluse a Kresida.

V posledním čtvrtém „období romancí“ vznikly hry Perikles, Cymbelín, Zimní pohádka, Bouře a Jindřich VIII.

Bezesporu k nejznámější jeho poeziím patří sbírka 154 sonetů. Jsou adresovány mladému příteli, ale většina tajemné černé dámě.

Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy řadíme do raného období. Můžeme je považovat za jednu z jeho prvních komedii vůbec. Zdařilá po dramatické stránce, divácky úspěšná, nastolující tematiku iluze a reality, efektivní syntéza slovesných i divadelních tradic.
Hra je uvedena předehrou o dvou scénách:

Lord najde na polní cestě opilce Chrystophera Vykuka a pro své pobavení i služebnictva ho nechá odnést do paláce a čistě obléct. Když se Vykuk probere, přivedou mu manželku(převlečené páže) a namluví mu, že je mocný velmož a jeho dosavadní minulost byla jen přelud z jeho šílenství, které trvalo 15 let, z kterého se právě uzdravil. Kočovní herci, kteří dorazili na jeho sídlo před Vykukem sehrají komedii o zkrocení zlé ženy.
Samotný děj komedie:

Děj se odehrává v Pádově u zámožného Baptisty, otce Bianci a Kateřiny. Vypráví o Petrucciovi, zlé Kateřině, její naoko hodné sestře Biance a Biančiních nápadnících(Hortensiovi, Gremiovi a Lucenziovi). Jejich otec je bohatý, takže se nápadníci jen hrnou, ale jen pro Biancu. Kateřinu nikdo nechce, protože je vzdorovitá a hubatá, ale v jádru není zlá jen zastírá lítost a opuštění. Otec rozhodne, že se nejdřív musí provdat Kateřina. Proto se Biančiny nápadníci semknou a hledají pro její sestru vhodného manžela. Toho nachází v hodném a chytrém šlechtici Petrucciovi, který se ze začátku jeví jako vypočítavec, jenž vyžení-li, ožení se dobře. Otec nemá námitky a tak si Kateřina musí proti své vůli Petruccia vzít. Po obřadu si Petruccio Kateřinu okamžitě odváži na své venkovské sídlo. Po mnohých útrapách a ústrcích, které musí snášet od svého manžela, pochopí Kateřina, že hněvem a vzdorem nic nezmůže. Tak se podvolí a dává ve všem za pravdu svému manželovi. Potom všem se oba dva do sebe zamilují a na to odjíždí na návštěvu k Baptistovi. Mezitím si Bianca vybrala za muže Lucenzia, syna mocného pisánského měšťana, který v převleku za učitele filosofie, gramatiky a poezie získal její srdce a tajně se s ní oženil. Lucenzio převleče svého sluhu a vydává ho za svého otce Vincenzia. Ten pak jedná s Baptistou o svatební smlouvě. Vše se vyřeší příjezdem Lucenziova pravého otce, který slíbí, že daruje novomanželům vše co Lucenzio nasliboval. Neúspěšný nápadník Hortensio se nakonec ožení s vdovou. Po příjezdu Kateřiny a Petruccia do Padova, Petruccio uzavírá sázku s Lucenziem a Hortensiem, o to kdo má nejposlušnější manželku. Zavolají vdovu, ta vzkáže že nemá čas, pak pošlou pro Biancu ta taky nemá čas a tak zavolají Kateřinu ta jediná přijde. Tím se ukázalo, že Kateřina je ta nejlepší.

Zkrocení zlé ženy je psáno prózou a rýmovaným veršem.

Čerpala jsem jsem Z oříšku královny Mab, Ottova slovníku naučného a internetu.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Zkrocení zlé ženy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. srpen 2007
  14 670×
  673 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Zkrocení zlé ženy

Pavlína
Dobrý obsah, jen bych chtěla opravit pár drobností. Bianca není jen naoko hodná, ona je opravdu hodná dívka. Lucenzio je Lucentio a i Vincenzio je Vincentio. Kateřina se v závěru hry určitě do Petruccia nezamiluje a tím se dostávám k poslední připomínce. Dílo má jednu velmi podstatnou část, kterou všude vynechávají a to, že obsahuje předehru o chudém dráteníkovi Kryštofu Šikulkovi, na kterém je spáchán žert, když je v opilosti odvlečen na hrad a sluhové na příkaz šlechtice předvádí, že dráteník je šlechticem a povídají mu, že blouznil, že má krásnou ženu, spoustu koní, a zlata. Dráteník se pak na "svém" hradě dívá právě na divadelni hru Zkrocení zlé ženy. Takže aspoň první dojem říká, že to jsou dvé hry v jednom. Dílo je ale označování jako 3 hry v jednom a to předehra s dráteníkem, samotné Zkrocení zlé ženy a třetí hra spočívá v hereckém výkonu Kateřiny, která pochopila, že radši bude hrát svou oddanost a lásku Petrucciovi, než aby měla trpět hladem a nedostatkem spánku, který ji Petruccio tak hojně dopřával, aby ji zkrotil.