Styron, William - Sophiina volba

Zatím poslední autorovo dílo z roku 1979, v originále Sophie´s Choice, je autobiografický příběh ze Styronova mládí. Spisovatel se narodil 11.7.1925 v Bridgeport News ve Virginii. Studoval Davidson College na Dukově univerzitě a po krátkém působení jako nakladatelský redaktor se věnoval vlastní tvorbě.
DÍLO: Ulehni v temnotách, Dlouhý pochod, Zapal tento dům, Doznání Nata Turnera. Sophiina volba
Kniha je 4242. publikací nakladatelství Odeon, vydaná byla roku 1984. Z anglického originálu ji přeložil Radoslav Nenadál.
V létě v roce 1947 v Růžovém paláci, jakémsi zvláštním penzionu, kde je vše od sklepa po střechu natřeno sytě růžovou barvou, dojde k setkání začínajícího jižanského spisovatele Stinga s poněkud zvláštním párem vášnivých milenců: krásnou Polkou Sophií Zawitovskou a Nathanem Landauem – též neobvykle hezkým. Velmi se s nimi spřátelí a Sophie mu vypráví svůj tragický životní příběh, odehrávající se v období II.světové války, kdy došlo k masovému vyhlazování slovanských národů a hlavně Židů. Popisuje příšerné a nedůstojné podmínky žití v polském koncentračním táboře Osvětimi, z kterého téměř nikdo neodešel živý. Stejně tak jako z ostatních táborů nucené práce, o čemž napovídají obrovská čísla počtu mrtvých – 6 miliónů Židů, 2 milióny Poláků, 1 milión Srbů a 5 miliónů Rusů…
Mimo Sophiino vyprávění se autor vyrovnává se zločiny napáchanými na amerických zotročených černoších. Společným prvkem těchto dvou prolínajících se vyprávění je tedy RASISMUS. Pasáže z likvidačního tábora v Evropě se dostávají do souvislosti s americkým zákonem lynče : „Budoucnost souvisí s minulostí, ukazuje, že velké viny a velké zločiny nelze promlčet!“
Sama Sophie je velice krásná žena. Svým zevnějškem splňuje i představy nacistů – arijské rysy, blonďaté vlasy se zářivě modrýma očima, dokonalá postava. Je velmi citlivá a inteligentní. Díky otci mluví naprosto perfektně německy. Se všemi těmito vlastnostmi se snaží o dokázání své neviny a je absurdní, jak je s ní nelidsky zacházeno. Narodila se v Krakově, v rodině univerzitního profesora – zapřísáhlého antisemitisty Zbygniewa Bieganského, který z ní (jak později sama, ač nerada, přiznává) udělal loutku, která mu posluhovala při jeho práci na antisemitistických spisech. Později byl on a Sophinin manžel odvezeni do tábora a posléze zabiti fašisty. Sophie zůstala sama se svou smrtelně nemocnou matkou. Ve snaze zachránit ji a dodat ji sílu, ukradla maso a tak se i ona se svými dětmi – Janem a Evou – dostává do Osvětimi.
Během svého života musela učinit několik životně důležitých rozhodnutí – VOLEB. První byla neangažovat se v organizovaném odboji, jehož členkou byla její přítelkyně Wanda, spolubydlící v domě ve vybombardované Varšavě. Další je pokus o svedení dozorce Rudolfa Höse, aby zachránila sebe, ale hlavně svého syna. Třetí a nejtěžší volba, ze které se Sophie viní celý život, je rozhodnutí, ke kterému ji donutil jeden německý voják pro své pobavení. Měla se rozhodnout, které z jejich dětí půjde do plynové komory okamžitě a které do dětského tábora. Závěrečná volba by se mohla obyčejnému člověku, který nic takového neprožil, zdát velice těžká. Pro Sophii je to ale jakési vysvobození ode všech útrap.často se hádala s Nathanem, neboť on ji neoprávněně obviňoval z nevěrnosti. Posléze dostal záchvat a zbil ji. To mělo na její již tak chatrné zdraví neblahý dopad. A tak se konečně, v objetí svého schizofrenního milence Nathana, otráví.
Styron, jako jeden z mála autorů dokázal vypodobnit situaci v Osvětimi. Dokázal šokovat celý svět a ukázat zrůdnost fašismu. Dále podat pravdivé svědectví o psychice lidí, kteří byli součásti ohavného plánu „Likvidace Židů a slovanských národností“

Hodnocení čtenářského deníku Styron, William - Sophiina volba

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. říjen 2007
  5 421×
  558 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Styron, William - Sophiina volba