Styron, William - Sophiina volba

Životopis
William Styron se narodil 11.7. 1925 v Bridgeport News ve Virgínii. Studoval na Davidson College na Dukeově univerzitě a po krátkém působení jako nakladatelský redaktor se věnoval vlastní tvorbě. Styronovy romány jsou inspirované literárně především Dostojevským, vypovídají o tématu viny, neviny, zločinu a trestu. V jeho románech se často objevuje černošská tématika, spisovatel se také opírá o historické události, tak o vlastní zkušenosti.

V Sophiině volbě použil Styron také černošskou tématu, která je skryta za nacistické zločiny dvacátého století

Sohiinu volbu tvoří několik dějových linií
:

Příběh
Začátek děje tvoří výpověď vypravěče mladého jižana Stinga , spisovatele, který opouští své místo redaktora v New Yorkském nakladatelství, aby našel sám sebe a napsal svůj vlastní román. Náhle je děj přerušen líčením života mileneckého páru polské emigrantky Sophie Zawistowské a Nathana Weinsteina s nimiž se Stingo seznámí v létě 1947 v penzionu „Růžový palác“, stane se z nich nerozlučná trojka. Sophie začne postupně Stingovi vyprávět svůj příběh, ve kterém líčí dětství a mládí v Polsku, její osud v 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim, kde musela provést životní volbu. Musela se rozhodnout, které ze svých dvou dětí zachrání před plynovou komorou. Po skončení války a pobytu v táboře pro lidi, kteří nemají kam jít odchází do Ameriky, kde se v knihovně potká s Nathanem, který se o ní postará. Nathan tvrdí Sophii, že je biolog, ale je pouze obyčejný knihovník.

Jiná dějovou linie začíná strašnou hádkou Sophie a Nathana ( v té době už znají Stinga ). Nathan vyhodí Sophii a sám se také odstěhuje. Stingo ji odveze do jeho domova „ na jih“. Cestou na jih prožijí k sobě milostné vzplanutí. Sophie tajně uteče a odjede zpátky do New Yorku za Nathanem. Stingo jede za ní, ale pozdě. Nathan se Sophii se otrávili kyanidem sodným.

Příběh je propleten Stingovými milostnými zkušenostmi, jeho úvahami o životě, co dělal on, když Sophie byla v těžkých situacích a o zle, které je nevyhnutelné.

Hodnocení čtenářského deníku Styron, William - Sophiina volba

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. leden 2008
  10 273×
  316 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Styron, William - Sophiina volba