Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Pán prstenů je volným pokračováním Hobita. Jeden prsten, který nalezl Bilbo při svém putování k Osamělé hoře se probouzí a hledá svého jediného pána - Saurona. Do rukou Temného pána z Mordoru se nesmí dostat jinak by svět pohltila tma. Je jen jediné řešení, jak prsten zničit, musí být vhozen do Orodruiny, kde byl stvořen. Tak se tedy stane, že se Frodo chystá na cestu s svými třemi kamarády Samam, Pipinem a Smíškem. Aby unikli Devítce jdeou pře temnný hvozd, kde potkají Toma Bombadila, který jim několikrát pomůže. Jejich cesta dále směřuje do hostince do hostince U skákavého poníka, kde se mají setkat s Gandalfem.

Hůrce poznávají gandalfova přítele Chodce, který se přidává k jejich výpravě. Během cesty do Roklinky nocují na Větrově, kde jsou přepadeni prstenovými přízraky a Frodo je zasažen morgulským nožem do ramene a pomalu se z něj stává nemrtvý přízrak. Poté co je Frodo vážně zraněn musí spěchat do erlondova domu, kde může být vyléčen. Cestou jsou zase pronásledováni Devítkou. Potkávají Glorfindela, který je hledá. Posadí Frada do sedla svého koně, aby ho odnesl do bezpečí roklinky.

Frodo omdlévá a probouzí se až v Roklince. Kde je vyléčen, ale následky bude mít až do smrti. Zde se setkává s Gandalfem a Bilbem. Elron svolává radu, kde se rokuje jak naložit s prstenem. Výsledkem je založení devíti členné skupiny – společenstvo prstenu, kde je Frodo, Sam, Pipin, Smíšk, Aragorn, Gandalf, Legolas, Gimli a Boromir. Společenstvo se vydává do dalekého Mordoru.

Protože jsou přemoženi horou Carradhas, sestupují do dolů Morie. Zde jsou pronásledováni skřety, skalními obry a Balrogem, který stáhne Gandalfa do tmy. Společenstvo musí pokračovat dál. Družinu nyní vede Aragorn, který má namířeno do Zlatého lesa, Lothlórienu. Jsou přijmuti Paní Galadriel a Pánem Celebornem, kterí společenstvu poskytují útočiště. Po odpočinku družina musí pokračovat ve své cestě, nyní pojednou na loďkách po Velké řece. Při loučení dostanou od Paní královské dary a vybavení na cestu.

Cestou jsou sledováni Glumem a skurut-hai, Sarumanovými skřety. Desátý den plavby společenstvo propluje mezi Argonath a rozhodne se na východním břehu řeky nocovat. Zde je Frodo napaden Boromirem, který se mu snaží vzít Prsten. Ve vzduchu je cítit je veliké zlo. Frodo se rozhodne pokračovat v cestě do Mordoru sám, je ale dohoněn Samem, který se k němu připojí. Pokračují tedy samy dva přes šedivé pahorky Emyn Muil do Země stínů.

Hlavní postavy:
Frodo Pytlík – syn Drogův, synovec Bilba, Ten, který nese prsten.
Saměd Křepelka - syn Peckoslava Křepelky, Frodův zahradník
Peregrin Bral – syn Paladina Brala
Smělmír Brandorád – syn Saramíra Brandoráda
Aragorn – syn Arathornův, Elendil, Elessar, Elfkan, Chodec
Gandalf Šedý (šedoplášť) – čaroděj, Mithrandir
Saruman Bílý/Moudrý – čaroděj, předseda Bílé rady
Boromir – syn Denethorův správce Gondoru
Gimli – syn Glóinův
Legolas – syn Thranduila krále Temného hvozdu
Arwen – dcera Erlonda, Večernice, Undómiel, Paní
Erlond – syn Eärendila
Sauron – Temný Pán
Glum – Sméagol

Hodnocení čtenářského deníku Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Kity
  28. prosinec 2012
  4 139×
  463 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů: Společenstvo prstenu