Tyl, Josef Kajetán – Kutnohorští havíři aneb krvavý soud

Postavy:Beneš z Vaitmile(Vaitminar) – nejvyšší mincminstr, Hynek – jeho syn a perkmistr, Oněk Kamenický z Topic – král. Hejtman v Poděbradech, Jaroš z Poděhuz – pražský král. Hejtman, Rekordat – písař, Opat a jeho dcera Anežka, různí havíři, Kostka – vrátný na Vlaském dvoře a další…..
Začíná to rozhovorem havířů, kteří jsou pobouřeni chováním Vaitimara vůbec té vrchnosti tam. Protože jim dávají málo a ještě jim chtějí ubrat z platu či co a sami si žijí v pohodlí. Opat je samozřejmě s nimi, ale nechce dělat nějaké bouření nebo tak. Jeho dcera chodí s Hynkem, který je sice synem zlého Vaitmara, ale on je samozřejmě hodný. Havířům se to nelíbí, tak Opat zakáže dceři scházet se s Hynkem. Tak je tam rozhovor opata, Anežky a Hynka a hynek slíbí, že se u otce přimluví za tovaryšstvo. Tak se Hynek s otcem pohádají. Rekordat příjde, že horní se bouří. Přijdou na Vlašský dvůr a chtějí si promluvit. Jsou na ně posláni drápy s oštěpy. Tak je dohodnuto, že půjdou . To jim zjedná Hynek, tak tedy jde opat, Šimon a Lana. Ale zlý Beneš je jentak nechce pustit a chce je tam věznit. Anežka, statečná to dcera opatova, jde tam prosit Beneše. (pustí ji Kostka – vrátný). Snaží se ho přemluvit srdcervoucími slovy, ale Beneše neoblomí. Přijde tam Hynek. Beneš ji chce nechat vyprovodit potupně v kytlici holomkem. Hynek to nechce dopustit (mezitím nechal pustit uvězněné). Ale Anežka chce potupu hrdě nést. Hynek se totálně pohádá s otcem. Anežka se shledá s otcem. Horníci se vzbouří a masakruje jich šest tisíc, i ženy a děti na vrch. Beneš to pochystá s Oněkem kamenickým a oblehne je. Rekordat ho ještě trochu přiopije a vnutí mu, jak si z něho horníci utahují a to ho řádně naštve. V táboře vznikají trochu neshody jestli zůstat nebo jít domů. Opat se chce vrátit a vyřídit to až přijede král, který je zrovna v Uhrách. Nějak to pochystali, že se tedy mohou vrátit, ale aby bylo jisté, že to bude v klidu, muselo jít deset jako rukojmí do Poděbrad. Ale tam se stalo to, že je zmasakrovali (v Poděbradech ty rukojmí, na to neměli právo). Další scéna je, jak je Benešovi špatně, je nemocnýči co a zjeví se mu opat , bosý…přízrak. Beneš z toho jest ponějkud „vypsychacemn“. Zvláště když opata nikdo jiný neviděl. Beneš je b lízko smrti. Přijde Jaroš a zatkne toho „tkadlce hanebné snovy“ – tedy rekordata. Objeví se tam Vít, který chtěl potrestat velmi Beneše, ale ten už je mrtvý. Vít je jediný kdo přežil. Jaroš slíbí zjednat nápravu, Hynek se rozhodne odjet do ciziny bojovat, aby očistil jméno rodiny. Vít bude ochraňovat Anežkui, když přišla o otce. Končí to umíráčkem a motlitbou za zemřelé.
Jde tam vlastně o srážku poctové práce a vlastenmectví a využíváním vysokého postavení. – srážka horníku s vykořistovatelem. Vše je to v době slabé vlády krále Vladislava.

Hodnocení čtenářského deníku Tyl, Josef Kajetán – Kutnohorští havíři aneb krvavý soud

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. červenec 2007
  4 211×
  472 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tyl, Josef Kajetán – Kutnohorští havíři aneb krvavý soud