Tyl, Josef Kajetán - Strakonický dudák

Humorný a přitom poučný příběh pojednává a mladíkovi Švandovi, který je na světě sám, bez matky i otce a tak si na své živobytí vydělává hrou na dudy. Společně s ním po vesnicích chodí i Kalafuna, jen hraje na basu. Švanda by si chtěl vzít za ženu Dorotku, ale protože nemá peníze, její otec to nedovolí. Proto se Švanda rozhodne, že vyrazí do světa a že si vydělá dostatek peněz tam. Dorotka ho nechce pustit, ale on jede a slíbí jí, že se do měsíce vrátí. Cestou usne na palouku v lese, kde ho najdou lesní víly. Nejmocnější z nich Lesana se nad dudákem ustrne a vdechne do jeho nástroje kouzelnou moc. Dozvídáme se také že víla Rosava je Švandova matka a žádá velitelku víl aby jí dovolila svého syna do světa doprovázet. Lesana jí vyhoví, ale podmínkou je, že se Švanda nesmí dovědět, kdo je jeho matka.
Ke Švandovi se vetře podvodníček Votzilka, který důvěřivému krajanovi dělá sekretáře, ale přitom ho šidí a okrádá na každém kroku. Dorotce s Kalafunou se po Švandovi stýská a tak se ho vypraví hledat a nakonec se setkávají. Švanda z nich nemá moc velkou radost a později je i zapře.
Jde zahrát princezně Zulice a ta ho chce za manžela. Král, se rozlobí a uvrhne Švandu do vězení. Tam Rosava poruší slib a řekne Švandovi, že je jeho matka. On je šťastný a s matčinou pomocí z vězení uteče. Rosava je vládkyní víl potrestána - má se stát divou ženou. Dorotka se po čase vrací domů, ale už Švandovi nevěří a jde bydlet ke Kalafunovi. Rosava Dorotku prosí, aby Švandovi pomohla z pasti. Švanda se svým sekretářem jdou hřbitovem a o půlnoci se hroby otevřou a vylezou z nich zlé bytosti a vezmou sekretáře s sebou do hrobu. Švanda je Dorotkou zachráněn a Dorotka mu odpouští. Švanda je rád, že mu zase Dorotka věří. Rosava dostane od Lesany milost a zůstane mezi vílami. Nakonec Švanda očarované dudy zahodí a chce pracovat a žít s Dorotkou.

Hodnocení čtenářského deníku Tyl, Josef Kajetán - Strakonický dudák

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. únor 2008
  5 442×
  331 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tyl, Josef Kajetán - Strakonický dudák