Vaculík, L. - Jak se dělá chlapec

Román J.s d. chlapec je rozdělen na dvě části - J s d. ch I. a II..
I. část začíná v září 86 a končí květnem 87.
II. část je od srpna 88 do dubna 93.
Celý román je autobiografií psanou formou deníkových zápisků . Celé dílo bylo pojato jako polemika s románem Smolná kniha od L. Procházkové / Vaculíkovy přítelkyně/.

V I. části autor popisuje vnitřní svět postaršího spisovatele, který si je vědom nejistoty manželství a doby..
V podtextu je vylíčena doba před rokem 89, plná strachu a otupělosti vůči režimu, čekání na další předvolání k výslechu či čtení anonimů vyhrožujících zmlácením.
Seznamujeme se s hlavním hrdinou Josefem a jeho družkou Pavlou. V manželství je mnoholetý rozdíl, kterého si je především vědom Josef, neboť díky létům upadá jeho sexuální svěžest. Na mysli má Pavlin názor - "Kdo nemá doma dost, má právo, dosytit se jinde." Jeho dohady se o Pavlině nevěře se potvrdí, když nahlédne do Pavlina rozepsaného románu. Josef přemýšlí zda Pavlu opustit nebo počkat, jak se ho zbaví.
I když jsou v partnerství již dvě děti - společná Lucinka a Magdaléna z Pavlina prvního manželství, přemlouvá Pavla Josefa k dalšímu dítěti. Josefovi se příliš nechce, neboť z bývalého manželství už má tři syny. Nakonec je však Josef ukolébán představou, že by se uděláním dítěte mohli některé problémy vyřešit.

Ve II. části je již dítě - chlapec na světě. Josef je jím uchvácen, vidí v něm pokračování sebe, ale znovu je zde hrozba plynoucího času, strach že nepovede synka do školy, že umře a nepředá mu své vědomosti. Proto se Josef snaží s chlapcem prožít každou volnou chvíly, aby mohl být neustále udivován jeho den ode dne se rozvíjející osobností.
Vše se ztíží vyostřením konfliktu mezi partnery. Josef od Pavli odchází a přerušuje veškerý kontakt. Každý den odloučení je zžírán myšlenkou : " On je o den starší, já o den života chudší a nejsme spolu." Po čase se k Pavle vrátí, toto soužití netrvá dlouho, Pavla se totiž chce brzy vdát za jiného muže.

Co říci závěrem?
Přestože se mi I. část zdála příliš vulgární, špatně orientovatelná a nudná bylo v ní popsána přesně polovina utvoření člověka tj. vytvořit jeho fyzickou schránku. Nu a ve II. části je popsána další polovina - utváření osobnosti.
II. část mi byla také sympatická citelným prokreslením vztahu otce a syna.

Hodnocení čtenářského deníku Vaculík, L. - Jak se dělá chlapec

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. srpen 2007
  3 572×
  381 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Vaculík, L. - Jak se dělá chlapec