Vrchlický Jaroslav - Noc na Karlštejně

Píše se rok 1363. Na Karlštejně se všechno chystá na příjezd císaře Karla IV., purkrabí má plnou hlavu starostí. Nerad vidí, že na hrad přijeli hosté: cyperský a jeruzalemský král Petr a Štěpán Bavorský. Ujímá se jich arcibiskup Arnošt, prochází s nimi celý Karlštejn. Krále Petra však památky mnoho nezajímají, stále pozoruje okolí, zda se někde neobjeví nějaká žena. Nechce uvěřit, že plní rozkat císaře, dle kterého nesmí na hrad nikdy vstoupit žena. Nikdo netuší, že příkaz císaře je v noci opravdu porušen. Na Karlštejn přicházejí dvě ženy, císařova manželka Alžběta, kterou sem přivedla žárlivost, a neteř prukrabího Alena, milá číšníka Peška. Alena tak chce vyhrát sázku, kterou uzavřela se svým otcem. Vydrží-li na hradě, otec svolí k jejímu sňatku s Peškem.

Obě ženy jsou přestrojeny za pážata. Císařovna, podporovaná arcibiskupem, zaujímá místo v předsíni císařské ložnice. Král Petr tuší její přestrojení a chce po ní polibek. Alžběta se brání, zlomí mu meč. Karel IV. přerušuje jejich zápas, páže se mu však zdá podezřelé. Za rozmluvy s ním poznává císař svoji ženu i její hlubokou lásku k němu.

Alena má schůzku s Peškem. Purkrabí se s hrůzou dozvídá o její přítomnosti a vše pravdivě oznámí císaři. Ten je však vděčný této náhodě - přestrojení Aleny může zachránit čest královny. V onu chvíli je Alena prozrazena, císař se jí ujme, dokonce povyšuje Peška na rytíře. Nakonec vejde císařovna, už v ženském úboru, s omluvou, že sem zbloudila při své projížďce. Král Karel ji pak doprovází na hrad Karlík.

Hodnocení čtenářského deníku Vrchlický Jaroslav - Noc na Karlštejně

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. srpen 2008
  10 646×
  247 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Vrchlický Jaroslav - Noc na Karlštejně