Alexandr Veliký

Skupinka měst rozložených na pobřeží Středozemního moře zrodila nejslavnější mořeplavce a obchodníky starověku. Tomuto národu mořeplavců se říkalo Féničané. Fénická města byla spojena námořními cestami a obchodovala s nejrůznějším zbožím, mimo jiné s červeným barvivem, sklem a slonovinou. Od 13. století do r. 350 př. Kr. Féničané ovládli celý obchod ve Středozemním moři. Svá obchodní spojení rozšířily do mnoha míst na pobřeží. Jejich nejvýznamnějším obchodním městem bylo Kartágo na severoafrickém pobřeží.Během své historie byla Fénicie několikrát dobyta cizími mocnostmi, ať to Féničanům v jejich obchodování nebránili. V r. 332př. Kr. však Fénicii dobyl Alexandr Veliký a do fénických měst se začali stěhovat Řekové. Ti si s sebou přinesli svou vlastní kulturu a fénická kultura zanikla.

Do r. 323 př. Kr. dobyl jediný muž většinu známého světa a vytvořil říši, která dosáhla od Malé Asie (dnešní Turecko) až po Indii. Tento vojevůdce se jmenoval Alexandr;dnes mu říkáme Alexandr Veliký. Byl synem krále Filipa II., který vládl v Makedónii sice malému, ale mocnému řeckému království. V r.336př. Kr. byl Filip zavražděn a králem se stal Alexandr, kterému bylo v té době teprve 20 let. Byl to ctižádostivý a vynikající vojevůdce. V r. 334 př. Kr. napadl velkou perskou říši, kde tehdy vládl Dareios III. Po řadě významných vítězství se vydal dobýt celý Střední východ od Egypta až po Indii. Zemřel ve věku pouhých 33 let. Vedl však svou armádu na taženích dlouhých téměř 20 000 km a zasloužil se o rozšíření řecké kultury do celého tehdy známého světa. Po Alexandrově smrti se jeho říše rozpadla. Přesto je však stále považován za jednoho z největších vojevůdců všech dob.

ALEXANDR

Jako mladík byl Alexandr (356-323 př. Kr.) statečný a inteligentní. Vzdělával ho řecký filozof BUKEFALOS

Alexandr jezdil Aristoteles, který v něm vzbudil celoživotní zájem o řeckou kulturu.

do bitev na nádherném koni jménem Bukefalos. Podle legendy byl Bukefalos nezkrotná a poslouchal jedině Alexandra. Když Bukefalos zemřel, Alexandr nechal na jeho památku postavit pomník a založil město zvané Bukefala. Toto město dosud stojí v Indii.

FALANGA

Armáda, kterou vedl Alexandr do Persie (dnešní Írán), se skládala hlavně z pěchoty, ozbrojené dlouhými kopími. Pěchota bojovala v bojovém útvaru zvaném falanga. Muži postupovali v sevřeném šiku s kopími namířenými proti nepříteli.

BITVY

Alexandr svedl mnoho bitev. Obvykle byla jeho armáda méně početná, ale zvítězila, protože vojáci byli lépe vycvičeny a vyzbrojeni. V bitvě u Issu r. 333 př. Kr. porazil Alexandr se svými 36 000 muži Dareia s armádou čítající 110 000 vojáků. O dva roky později, v bitvě u Gaugamély, s 45 000 muži porazil Dareiovu armádu o 100 000 mužích.

ALEXANDRIE

V r. 332 př. Kr. založil na břehu Středozemního moře město, které pojmenoval po sobě – Alexandrie. Brzy se z něj stalo velké přístavní město a středisko řecké kultury a vzdělanosti, které přitahovalo básníky i učence z celého světa. Dnes je Alexandrie druhé největší město v Egyptě.

Hodnocení referátu Alexandr Veliký

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  11 278×
  476 slov

Komentáře k referátu Alexandr Veliký

Šprt
Bezva, jen chybí autor
Teska
snad díky tomu dostanu na vízo 2
______
super mam 1 a ta se vzdycky hodi
míša
stručný... ve škole jsem z toho dostala jedničku... ale to o čem se tu bavíte..... ? je fakt dost divný,no to je jedno to je vaše věc....
vas
Dareiova armáda měla 250 000 mužů, ne 100,000 !!
Mgr.Hannohe Bollievovfá
Nepřeji si, aby se moji moji žáci takto vyjadřovali!!!
zuzuna
necekala jsem,ze ho budes mit tak velikyho.....
alex
bylo to uzasny,lasko
alex
joooooooooooooooooooooo,jupííííí.tk jo.tak zitra u me v 8:00.budu se tesit,az ti ho tam strčim. uvidis, ze na tobe budu jezdit jako bejk...tak cus,uz msm.
zuzuna
hele, sem tak premejslela,a prisla sem na to..........ze uz mi je 15, aaaa..............no proste jestli me zitra poprvé nevošoustáš...pls
alex
a jaký???
zuzuna
to vis,ze jo. hele,mam pro tebe prekvapko...
alex
tk jo,milacku.vykousnes se se mnou?
zuzuna
nemyslim tebe, miláčku. zitra prid do parku, tam ti neco reknu
alex
jaky pako?
zuzuna
ale ne ty,ty pako
alex
hmmmm,to vis,ja sem nej
zuzuna
stručný,dobrý,................nej. nej. nej.