Koncentrační tábor - Terezín

V roce 1784- z rozhodnutí císaře Josefa II. byla dostavěna terezínská pevnost,která měla sloužit za obrannou baštu proti útočníkům.Ale pro tyto účely nikdy nesloužila a v roce 1882 byla jako vojenský objekt zrušena.
Potom si ale v jejích zdech odpykávali tresty nejen vojáci,ale i političtí vězni,kteří bojovali proti utiskovatelské politice R-U monarchie.
Jaký byl život v tomto vězení,vypravuje jeden z účastníků vzpoury ,Josef Hrubý:"Upíralo se nám právo na život;je mnoho těch,kteří zde ztratili své zdraví;španělská chřipka,skvrnitý tyf a jiné epidemické nemoci řádily strašně v našich již značně prořídlých řadách.Pro rumunské rebely nebyla nemocnice ani lékařské ošetření.....Útulek byl nezdravý,ze zdí teklo a zem byla neustále vlhká a blátivá.Po čtyři týdny jsme místo chleba dostávali chmelové listí.
Krátce po vypuknutí války - v r. 1914 - bylo v Malé pevnosti 700 vězňů.Ke konci války byla pevnost přeplněna a na okraji byl postaven pomocný barákový tábor,za jehož dráty bylo možno umístit až 17000 osob.R-U válečné zajatce z ruské,srbské a italské fronty.Tisíce jich padlo za oběť tyfové epidemii a nesnesitelným životním podmínkám v táboře.Na starém terezínském hřbitově spočívají jejich ostatky.Uplynulo 154 let od dostavění terezínské pevnosti,když zrádná buržoazní vláda ČSR mnichovskou kapitulací v září 1938 otevřela Adolfu Hitlerovi cestu do českých zemí a v březnu 1939 je bezbranné vydala nacistické okupaci.
Dne 14.června 1940 prošli vstupní branou pevnosti 1.vězni.Vězni tam většinou nezůstávali trvale.V zásadě měl být Terezín pouze průchodní stanicí,odkud byli vězni podle rozhodnutí gestapa převáženi k soudům,do věznic a dalších KT.
Po květnové revoluci prošlo terezínskou branou tisíce svobodných lidí z celého světa,aby se poklonili památce mučedníků,kteří za hradbami Malé pevnosti těžce strádali a umírali,tisícům padlých bojovníků proti fašismu a válce,za osvobození svých zemí od nacistických okupantů.Každý vězeň při přijímání byl podroben důkladné prohlídce,aby snad nepronesl peníze,šperky nebo motáky.Bylo-li u něj nalezeno něco co tahjil,byl na místě ubit.Nejhůře se zacházelo s ŽIDY.Ti byli "odbavováni"poslední a z každého transportu jich

Hodnocení referátu Koncentrační tábor - Terezín

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  9 324×
  347 slov

Komentáře k referátu Koncentrační tábor - Terezín

sdfjsnxjc
mate tam chybu ale dobry
martin
fakt moc dik stručné a prehledne ne jako ostatní referaty ve kterych se clovek zamota
anisek
moc fajne stranky kuu za referatik