Královna Viktorie

- se narodila 24. května 1819 v Londýně. Byla dcerou Eduarda, vévody z Kentu – 4. syna krále Jiřího III. Edvard zemřel náhle 22. ledna 1820, ani ne dva roky po narození Viktorie. Šest dní na to skonal Jiří III. a králem se stal princ Jiří., ale nikdy se mu nenarodil následník trůnu. Jeho bratrovi Vilémovi, vévodovi Clarence se r. 1821 narodilo ještě druhé dítě, ale i to záhy po narození zemřelo, a tak do popředí zájmu se dostala malá Viktorie.

Bylo to dítě prudké povahy, nechtělo se jí učit literám a teprve v pěti letech příchodem německé vychovatelky Fräulein Lehzenové, dcery hanoverského pastora, nastala změna. Dítě se potom jaksi uklidnilo a řádně plnilo své denní povinnosti. Viktorka měla vekmi ráda svoji učitelku a strýčka Leopolda, který zůstal v Anglii i po smrti své choti Charlotty. Byla vychovávána stranou dvora. Teprve v 7 letech ji pozval Jiří IV. i s matkou do Windsoru a dal jí na jevo, že nemá nic proti ní. Naděje na dítě se už vzdal. Dlouho už nekraloval. Zemřel r. 1830, po 10leté vládě. Na trůn nastupuje jeho bratr vévoda z Clarence, jako Vilém IV.

Vilém neměl dětí a Viktorie byla proto uznána parlamentem za pravděpodobnou dědičku trůnu. Bylo jí tehdy 12 let. Když jí řekli, že bude královnou, zarazila se, ale hned dodala: >>Já budu hodná.>Nemám dobré mínění o panu Disraelim. Nelíbilo se mi jeho chování k ubohému siru Peelovi. Přijímám jej, ale musí se mírnit.

Hodnocení referátu Královna Viktorie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 538×
  243 slov

Komentáře k referátu Královna Viktorie