Magalhes

Poprvé cesta kolem světa

Plavba začala v září 1519 a zúčastnila se jí pětice lodí. Velel jí Fernando de Magalhaes. Po roce a dvou měsících se s ní ocitl v Tichém oceánu, poté co proplul okolo jižního cípu Jižní Ameriky. Cestou došlo k několika povstáním námořníků, kterým trpěli hlady, kurdějemi a žízní. Magalhaes však tato povstání krutě potlačil. Po takřka 100 dnech plavby lodě dorazily k Marianám. Zde se posádky jakž takž zotavily a pokračovaly směrem k Filipínám, kde však byl Magalhaes při potyčce s místními obyvateli zabit.
Zpátky do Španělska se vrátily jen 2 lodě. Po třech letech Victoria a po 6 letech Trinidad. Celou cestu přežilo jen několik málo mužů.

Ital Antonio Pigafetta, jeden z posádky, napsal o svých zážitcích v knize „První cesta kolem světa“.

Zajímavost : Když byl Magalhaes se svou zesláblou posádkou ve vodách Tichém oceánu, jeho muži byli tak vyčerpaní, že by v žádněm případě nepřežili bouřku. Magalhaes poté co žádná bouře nepřišla nazval nový oceán „Tichým“.

Hodnocení referátu Magalhes

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 611×
  162 slov

Komentáře k referátu Magalhes

bleeeeee
chci víííííc
kelly
na mne moc krátké no
b gjofwvmd
Nic moc mohlo byt delší
Tereza Kaňová terka.pedro(zavináč)seznam.cz
moc se mi ten referat libyl ale nachpu ze tady pisete ze se vratili dve lode a v referatu co jsem cetla predtim tak tam psali ze se vratila jen jedna lod porebuju prosimvas poraditjestli se vratila jedna nebodve lode jeto prome moc deulezite