Zachraňte vojína Ryana

Na konci loňského roku jsme mohli na programu české veřejnoprávní televize Nova zhlédnout dílo americké kinematografie z pera Roberta Rodata. Válečné drama si pod svá křídla vzal rodák z Ohia a velmi úspěšný sedmapadesátiletý režisér Steven Spielberk, autor mnoha známých filmových děl jako je Indiana Jones nebo Ztracený svět: Jurský park i mnoha dalších úspěšných hitů z prostředí biografu, a tak se v roce 1998 zrodila novinka na světových plátnech, přesně zachycující krutost a zbytečnost 2. sv. války. Jedná se o veleúspěšný film Zachraňte vojína Ryana, z anglického překladu Saving private Ryan, který dobyl srdce mnoha diváků. Hlavní roli vojína ztvárnil Matt Damon, dále se nám představil Tom Hanks či Tom Sizemore.

Do děje nás vnáší prošedivělý stařec, jež se sklíčeně sklání nad hrobem vlastního zachránce, vzpomínajíc na své působení v americké armádě v době, kdy celým světem cloumala nemilosrdná, a v pořadí již druhá, světová válka. V době, kdy všichni skloňovali slovo SMRT snad ve všech pádech. O tom nás mohl přesvědčit velmi důvěryhodný a skutečnosti identický náhled na nešťastné vojáky jednotky Spojeneckých vojsk, jež se právě vylodili na pláži Omaha v severní Normandii. Ne, to nejsou jatka, to se jen několika tisícičlenná skupina mladých mužů bojuje s cizí touhou po moci, jež úspěšně překonává všechny hranice zdravého uvažování. Hlavním tématem snímku je hledání vojína Ryana, jemuž válka sebrala 3 bratry, a tak ze soucitu k matce bylo po jeho osobě vyhlášeno pátrání z důvodu zproštění povinnosti konat dobro v zájmu světového míru. Úkolu se spolu s několika vojáky zhostil velitel téměř mnohačlenné družiny – kapitán Miller. Cestu jim ale značně komplikují střety s německými vojsky. I přes to však dojdou ke svému cíli. Miller ale zanedlouho podléhá smrtelnému zranění, jež mu způsobila kulka, vystřelená ze zbraně nacistického Německa, zcela ovlivněného Hitlerovou ideou „Vládce celého světa“. Tak jako kapitán padlo dalších několik milionů vojáků, jejichž pozůstalým byl výše zmíněný film věnován.

Toto celkem tříhodinové válečné drama bych doporučila zejména členům hnutí Skinheads a příznivcům Adolfa Hitlera, aby si i oni uvědomili, jak dokáže zdánlivě nevinná touha po moci uhasit nejeden lidský život.

Hodnocení referátu Zachraňte vojína Ryana

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  6 418×
  345 slov

Komentáře k referátu Zachraňte vojína Ryana