Charles Auguste de Coulomb

Coulomb se narodil v zámožné rodině ve znamení Blížence 14.června 1736 v Angouleme na jihu Francie.
Když dospěl v plnoletost, zvolil si vojenské povolání a vykonával funkci specialisty na na vojenské stavby.
Devět let pobýval na ostrově Martinique, kde jako důstojník vedl opevňovací práce. Již během tohoto pobytu trávil většinou veškerý svůj volný čas vědeckou prací, jako je technická mechanika a statika.
V roce 1776 zanechal povolání vojenského pracovníka a odjel z Martinique do Paříže, kde úspěšně absolvoval konkurz vyhlášený Francouzskou akademií věd, ve kterém zdokonalil navigační zařízení. Poté následovalo 13 let plodné vědecké práce. Začal podrobněji studovat magnetismus, a to zejména závislost vlastností magnetů na teplotě. Podílel se s úspěchem na zkonstruování kompasu a dále vypracoval teorii jednoduchých strojů. Položil základy vědy o elektřině a objevil některé její zákony.

V roce 1784 stanovil zákon, který zní:

DVA BODOVÉ EL. NÁBOJE Q1 a Q2 SE NAVZÁJEM PŘITAHUJÍ NEBO OPUZUJÍ STEJNĚ VELKÝMI EL. SILAMI Fe , -Fe OPAČNÉHO SMĚRU.

V roce 1785 sestrojil torzní váhy, pomocí kterých provedl měření síly mezi nabitými koulemi – zčásti podle statického vychýlení torzních vah a zčásti podle toho, jak volně zavěšená koule na těchto vahách kmitala vlivem koule nehybné. Coulomb proto považoval sílu mezi dvěma náboji za obdobu Newtnova zákona.

Pár let před svou smrtí měl významné postavení na ministerstvu školství, kde vykonával funkci generálního dozorce vod a pramenů.

Zemřel 23. srpna 1806 ve věku 70 let v Paříži.

Hodnocení referátu Charles Auguste de Coulomb

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. listopad 2007
  8 335×
  233 slov

Komentáře k referátu Charles Auguste de Coulomb

Fanda H
zdravím osmou B
OMEGALUL
ide to
OmG
No je to pěkné, ale for me je to moc podrobné
martafonka
pekne