Jaderná a tepelná elektrárna

Veškeré nevyčerpatelné zdroje jako sluneční nebo větrné je velice dobrá a ekonomická věc, ale má jeden drobný nedostatek.Pokud je zamračeno nebo zrovna nefouká vítr byli bychom bez elektrické energie.Další nevýhodou těchto zdrojů je ten, že zaberou hodně místa co se týká rozlohy.Proto nevyčerpatelné přírodní zdroje jsou naprosto nevyhovující jako jediný zdroj el.energie.Proto potřebujeme další zdroje el. energie jako je jaderná nebo tepelná. Jaderná elektrárna je velice ekologická. Do ovzduší nevypouští žádné chemické ani neekologické látky. Naše dvě jaderné elektrárny Dukovany a Temelín produkují ročně 40% el. energie v České Republice, což je velká část vyprodukované el. energie.Jejich snad jedinou nevýhodou je to, že z provozu jaderné elektrárny vzniká radioaktivní odpad.Ten se skladuje ve speciálních kontajnerech.Skladovacích míst je zatím dostatek, ovšem v budoucnu se počítá s tím, že vyhořelé palivo se bude moci opět použít a tím by zaniklo jeho skladování.

Další částí jsou tepelné elektrárny.V naší republice jich máme 10 a jsou to Tušimice, Tisová, Prunéřov, Poříčí, Počerady, Mělník, Ledvice, Chvaletice, Hodonín, Dětmarovice.

Tyto tepelné elektrárny pracují v základním režimu a vytváří buď to el. energii a nebo zásobují okolí teplou vodou nebo párou. Tepelné el. nejsou tak ekologické jako elektrárny jaderné, ale v dnešní době podléhají přísným kontrolám Úřadu Životního prostředí.Tím pádem jde do ovzduší minimální obsah chemických látek. Tyto elektárny byli v polovině devadesátých let odsiřeny zahraničními firmami a většina těchto odsiřovacích zařízení pracuje na principu mokré vápencové vypírky. Z toho vzniká vápenec a z něj se následně vyrábí sádrokarton.Struska a popílek, který také vzniká při výrobě se používá ve stavebnictví tím, že se přidává do betonu nebo se používá jako podklad pod pozemní komunikace.I na tomto příkladu je vidět, že tepelná elektrárna nemusí být ta nejhorší.Tepelné elektrárny potřebujeme hlavně k výrobě tepla a páry.Pokud by jsme se rozhodli všechny tepelné elektrárny nahradit jadernými elektrárnami bylo by to ekonomicky velice nákladné a nevýhodné.Poznáme to v poměru ceny paliva a ceny tepla . Jedna náplň reaktoru stojí několik miliónů korun a pokud by se jaderné elektrárny začali stavět na výrobu tepla byla by to ztrátová záležitost.Proto potřebujeme tepelné elektrárny, které toto teplo vyrábí.Teoreticky by se tyto tepelné elektrárny dali nahradit elektrárnami slunečními.Tato verze je bohužel pouze jenom teorie, protože v praxi tady nemáme takové podnebí abychom si tohle mohli dovolit.Ono by se také mohlo jednou stát, že při bouřce by netekla teplá voda atd. .

Podle mého názoru jsou tyto dva typy elektráren nezbytně nutné pro naše komfortní bydlení a pro další rozvoj života u Nás v České Republice.

Hodnocení referátu Jaderná a tepelná elektrárna

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. prosinec 2007
  6 794×
  427 slov

Komentáře k referátu Jaderná a tepelná elektrárna

Tvoje mama