Laser

Kdyby se vás někdo zeptal,jaké znáte nejjasnější,nejintenzivnější světlo,asi byste mu řekli,že světlo sluneční,ale mýlili by jste se.Světlo z laserů je ještě jasnější,ve skutečnosti je to nejostřejší světlo,jaké dosud známe.Laser produkuje uzounký paprsek barevného světla,který je tak intenzivní, že propálí dírku i v oceli a zároveň tak úzký a rovný, že ho můžeme přesně zacílit na maličké zrcadlo na Měsíci, vzdálené 384 401 km.
První laser sestrojil roku 1960 vědec Theodore Maiman. Laserový svazek vytvořil tak, že do speciální tyče z umělého rubínu vysílal záblesky obyčejného světla.Dnešní lasery pracují s rubínem,ale i s mnohými dalšími materiály.Plynové lasery využívají například plyn Argon,který produkuje nízkoenergetický svazek paprsků., ideálně vhodný pro přesné a choulostivé chirurgické operace.Naproti tomu výkonné lasery z pevných látek produkují svazek pomocí tyčí krystalů,jakým je například Smaragd.

Využití laserů
Lasery se používají v průmyslu na vrtání oceli,na přenosnou a rychlou výrobu mikročipů.
Stavební inženýři pomocí nich mosty a mrakodrapy s milimetrovou přesností.V telefonní síti využívají na jasný a rychlý přenos hovorů optickými vlákny,lékaři je využívají při léčení rakoviny a choulostivých očních operacích.

Hologramy
Hologram je fotografie vytvořená s pomocí laserového světla,Vidíme na ní trojrozměrný obraz předmětu tak jak je tomu v reálné skutečnosti.Hologramy vznikají rozdělením laserového svazku na dva.
Jeden svazek tzv. referenční směřuje přímo na fotografický film,druhý dopadá nejprve na hologramový předmět a tím si poruší uspořádanou strukturu světelných vln.Film zachytí způsob,kterým je nanesený předmětový svazek rozhází neporušený referenční svazek a vytvoří tak trojrozměrný obraz předmětu.

Hodnocení referátu Laser

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. září 2007
  4 061×
  258 slov

Komentáře k referátu Laser