Odraz světla

Dopadají li paprsky na rozhraní dvou opticky různých prostředí,jednak jím procházejí a lámou se a jednak se na rozhraní odrážejí.

Místo,kam dopadá světelný paprsek se nazývá BOD DOPADU.Kolmice rozhraní vztyčená v bodě dopadu se nazývá KOLMICE DOPADU.Úhel dopadu je úhel svírající dopadající paprsek a kolmice dopadu.Úhel odrazu je úhel svírající odražený paprsek a kolmice dopadu.Úhel dopadu se rovná úhlu odrazu.

Odraz nezávisí ani na druhu rozhraní,ani na druhu dopadajícího světla.Důsledkem zákona odrazu je,že při dopadu svazku rovnoběžných paprsků na rovinnou plochu jsou paprsky po odrazu opět rovnoběžné.Dopadá li světlo na dokonale hladkou plochu,nastává pravidelný (zrcadlový) odraz.Dopadá li svazek paprsků na drsnou plochu (jako papír,stěnu,mléčné sklo aj.) je úhel dopadu pro každý dopadající paprsek jiný,Proto se odražené paprsky rozptylují na všechny strany,vzniká odraz rozptýlený (difúzní).

Téměř všechno světlo (a´t sluneční nebo z pozemských světelných zdrojů) se po dopadu rozptyluje.Rozptýlené světlo umožńuje vidět i předměty,které nejsou přímo osvětlovány.

Hodnocení referátu Odraz světla

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. leden 2008
  5 763×
  165 slov

Komentáře k referátu Odraz světla