Vesmír , neuspěch a láska

Nejkrásnější věci kterou můžeme odhalit je záhada, ale co je to vůbec záhada a co je to vlastně
vesmír.Jsou to svým způsobem dvě věci které nelzé oddělit, poněvadž vesmír je pro nás vlastně
záhadou.Záhadu kterou se snažíme vyřešit. Na tom mají velkou zásluhu astonomové ti ,kteří nám
leikum zvětšují pohled na vesmír.Kdysi si lide mysleli že Země je placatá později přišli na to že tomu tak vůbec není a za njakou dobu vzešla teoie o tom že Země je středem vesmíru
a všechny planety kolem nás obíhají.Dnes však můžeme s jistotou říci že tomu tak vůbec není.
Mnoho lidí na vesmír pohlíží jako na njaky prostor ve kterém je rozházená hmota a že njakou náhodou vůbec vznikla naše sluneční soustava.Osobně jsem toho názoru že vesmír je tvořen specifickou hyerarchii hmoty ve kterém každy atom má své nezbytně důležité místo.Většina lidi si nedokaže představit jak obrovský prostor nám poskytuje vesmír a jaký malí prostor v něm zaujímá naše rodná planeta Země.Je nejvyšší čas otevřít okna vesmíru dokořán a vykročit vstříc novým zážitkům.
Nyní vám přiblížím vzdáleností ve kterém se nám Vesmir představuje.Jistě každý z nás určitě slyšel výrok 1světelný rok. Je to dráha kterou urazí světlo za jeden pozemský rok a světlo se šíří ryclostí asi kolem 300000km/s.což je pro nás nepředstavitelná rychlost. A teď příjde ten šok vzdálenost od Země k měsíci je asi 300000km. takže svetlo dorazí na Měsic za pouhou sekundu.Nejblížší hvězda je así 4.5světelných let.Ke Galaxii Andromédy to trvá asi 2.5miliónu let a hranice pozorovatelnosí Vesmíru je asi kolem 50 miliard světelných let.To znamená kdybychom chtěli navštívit Galaxii Andromédy musely bychom letět rychlostí světla a až bychom tam dorazily uplynulo by na Zemi asi 2.5milionu let zatím co my bychom zestárli o několik desítek let. Toto tvrzeni podal snad jeden z nejgenialnějších fyziku všech dob jimž byl Albert Einstein.Albert Einstein dokázal něco o čem před 200lety neměl nikdo ani sebemenší tušení podařilo se mu podřídit prostor energii a čas.Dnes už někteří vědci dokáži zpomalit čas což je fascinující.Snad se nám v budoucnu podaří litat rychlosti světla.Při této rychlosti vlastně budeme dohánět svou budoucnost ,budem totiž existovat 2x a budem diváky svého minulého Já ,ale nebude možno minulost změnit.Vesmír je podle některých náboženských kulůr označovan za njakou inteligentní bytost tedy lépe řečeno považují ho jako za boha.
Rozvoj vědy se však nedál zastavit ani zakazováním ani pálením knih ani upalováním a žalařováním jejích autorů.Stále více vzdělaných lidí se postupně přesvědčovalo že: nikoli Země nýbrž Slunce je centrem kolem něhož se pohybují planety .Planety jsou tělesa podobná Zemi a jejich pohyb se řídí přesnými zákony.Neexistuje žádná sféra hvězd a hvězdy nejsou stalicemi. Ani Slunce není středem Vesmíru nýbrž jen jednou z mnoha hvězd obřího hvězdného ostrova zvaného Galaxie.Je nesčítelně mnoho Galaxií.Vesmír je v jistém smyslu nekonečný a neohraničený.Všechná vzdálena i blízka kosmická tělesa jsou hmotná složena z neznámých prvků a podléhají týmž fyzikalním zákonům.Hmota ve Vesmírů ani nevznika ani nezanika jen se přeměnuje.Vesmír jako celek i jeho nejmenší částečky hmoty se dynamický vyvíjejí.Nikde ve Vesmíru není absolutně prázdno a absolutní klid všude nacházíme formy hmoty a neustalí pohyb.Ikdyž se jedinci může zdát Vesmír nepochopitelný třeba protože si jej nedokaže představit lze jej popsat fyzikálně matematickými vztahy vsouladu s přírodnímy zákonitostmy.Civilizace právě nyní dosahuje svého vrcholu.Nač si klást nové otázky když toho tolik známe.Stroje mohou pracovat za nás,díky televizi se dnes nemusíme učit číst díky kapesním kalkulátorům můžeme zapomenout počítat.A proč létat do Vesmíru když máme problémy s hladověním nejméně čtvrtiny lidstva.Během jediné generace se změníly od základu naše názory na stavbu Vesmiru.Na začátku století jsme nevěděli téměř nic o vývojí hvězd.Znali jsme jen naši Galaxií a žádnou jinou a soudily jsme že se nacházíme nejspíše v samém centru našeho hvězdneho ostrova.
Člověk je v tomto nepatrném koutku Galaxie jen necelou miliontinou věku kosmu.Je s podivem co všechno se za tu kratinkou chvili o vesmíru dověděl.Zavřeme tedy naše okno do vesmíru protože tím nejkrásnějším oknem přece jen zůstává noční obloha s hvězdami nad hlavou.Zakloňte hlavu a jste tváří v tvář vesmíru.
Uspěch a neuspěch.V současné době slyší stále více tyto dvě protikladne slova osobně si myslím že neuspěch neexistuje jsou jen výsledky.Mark Twein kdysi řekl Není nic smutnějšího než mladý pesimista. Měl pravdu. Lide věřící v neůspěch mají teměř zaručen průměrný život.Velcí lide prostě nepředpokladají neúspěch.Budu vám vyprávět jeden životní příběh jednoho člověka.Je to muž který ve věku 31let selhal v podnikání , ve věku 32 let prohrál soudní spor, ve 34 letech byl znovu neúspěšným podnikatelem,ve 354 letech se musel vyrovnat se smrtí milované ženy,ve 36 letech se nervově zhroutil,ve 38 letech prohrál volby,ve 43 letech nebyl zvolen do Kongresu,ve 46 letech opět nebyl zvolen do Kongresu,ve 48 letech opět neby zvolen do Kongresu,v 55 letech nebyl zvolen senatorem,v56 le se neúspěšně snažil stát se víceprezidentem, v 58 le opět nebyl zvolen senátorem,v 60 le byl zvolen przidentem Spojených států.Ten muž se jmenoval Abraham Lincolm. Mohl by se vůbec stát przidentem kdyby své volební neúspěchy chápal jako prohry. Pravděpodobně nikoli.Vždyď objevení jení poslupností kroků vede k odlišným výsledkům.
Na závěr bych dodal něco o lásce protože láska byla je a bude snad vždy tíu nejkrásnější věci kterou druhému můžeme dát.Láska představuje nejvýší cit jehož jsou lidé schopní.Pocit že jsme milování nás přibližuje celistvostí.Čím více se přibližujeme celistvosti tím více lásky pocitujeme.Štastná a naplněná láska v nás rozvinuje vyšší Já božskou část naší duše.Obavy a zklámaní naopak rozvinují Stín jež nás nůže motivovat k vyšším výkonům nebo nás psychicky zlomit.Láska nás dokaže naplnit pocitem štěstí a uspokojení nebo též pocitem hořkosti a zklamání.Lidé se bojí stratít lásku bojí se být chvíli sami protože být sam znamená proživat muka samoty.Mnoho lidí proto setrvá ve vztazích které je nepovznášejí ale postupně ničí.Jsou raději závisli na nevhodnem partnerovi než by byly chvílí samy.Osamělý člověk se sice neraduje ze života tolik co ostatní ale může transformovat své negativní pocity na pozitivní motivaci něčeho dosáhnout a při této činnosti změnit sám sebe k lepšímu a nalést novou lásku.Pro dobrý milostný či manželský vztah je důležité uvědomění si , že skutečný partner není totožný s jeho idealizovanou představou v našem nitru.Milenecké a manželské páry by se měly snažit se ve svém vztahu individualizovat rozvíjet své vědomí volby.Lépe je déle si hledat a usilovat o toho pravého než si partnera idealizovat.Proces uvědomění si skutečných kvalit může určité vztahy rozbít a jiné povznést na kvalitativně vyšší úroveň.Bouře v lidském nitru tak typické pro první lásky kdy je mladý člověk chvíli nekonečně štastný a pak zase neštastný jsou velmí důležité pro rozvoj vědomí.Ten kdo z nich vyjde vítězně má šanci zvýšit kvalitu svého života a plně si užít daru jež mu láska poskytuje.Naopak ten kdo nezvládne bolestnou zkušenost uvědomění si rozdilu mezi ideálem v naši mysli a skutečným člověkem na něhož svůj ideal promítáme může ukončit svůj život předčasně nebo se do konce života zžírat mukami žárlivostí.Není nic špatného na tom líbili se vám více žen či mužů.Je to normalní a krásne .Posiluje to naše vědomí existence volby.Jsmeli si vědomí hodnot a kvalit které pro nás mají periodu nemusíme se tohoto druhu pokušení bát.Vědomý muž s fantasií touží po mnoha ženách mnoho jich má rád ale miluje jen jednu jedinou.Tu která je pro něj všemi ženami a přesto je jedinečná která je schopná jeho život učinit naplněným.Stejně je tomu u žen.Rozdíl je jen v tom co jeden od druheho očekáva a co po něm žáda. Žena je si stale více vědoma že jen láska jí dáva plnější podobu tak jako muž začína tušit že jenom duch dodává jeho životu nejvyšší smysl a oba v podstatě hledají duševní vztah k sobě navzájem neboť láska k dovršení potřebuje duch a duch potřebuje lásku.

Hodnocení referátu Vesmír , neuspěch a láska

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. říjen 2007
  4 117×
  1339 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Vesmír , neuspěch a láska

Rychlost svetla
Za prvé: Kdy podle tebe budeme letat rychlosti svetla??? Ja bych rekl, ze zrejme nikd. Vis, kolik by na to bylo potreba energie? Nekonecne mnoho. A i kdyby (naprosto teoreticky) bys ziskal nekonecne mnoho energie a popohnal ji nejake teleso, ziskalo by nekonecnou hmotnost, nekonecnou gravitacni silu a vcuclo by to ihned cely vesmir do sebe, takze bys sve druhe ja fakt nevidel. (Tak alespon hovori Einstein)
Za druhe: Proc se vlastne v te skole ta CESTINA uci?