Antonín Dvořák

narozen: 8. 9. 1841
zemřel: 1. 5. 1904

Narodil se v Nelahozevsi v rodině řezníka a hostinského. Jako prvorozený syn měl převzít živnost po otci. Ale Antonín radši hrával na housle a když ho otec poslal ve dvanácti letech do Zlonic, aby se naučil německy, učitel rozpoznal jeho hudební nadání a rozvíjel je. Roztrpčený otec poslal syna jinam. Ale i tam se to opakovalo. Proto na radu učitelů poslal chlapce studovat do Prahy. Dvořák úspěšně absolvoval varhanickou školu a pak 10 let hrál jako violista v kapele Karla Komzáka. Tato kapela hrála v Prozatímním divadle kde se Dvořák poprvé setkal s operou i s Bedřichem Smetanou. Hudba ho natolik uchvátila, že začal tvořit. Jeho první tvůrčí pokus podnítila láska. Nešťastně se zamiloval do své žačky a pod tímto dojmem napsal v roce 1865 cyklus písní Cypřiše. Jeho skladby se líbily, a tak se r. 1873 rozhodl, že nechá hraní v orchestru, aby měl více času komponovat.

Dvořák byl ve svém snažení osamělý a téměř 10 let skládal do šuplíku. Nejprve zkoušel štěstí v opeře. První z nich vznikla r. 1871 ( byla přepracována r.1874) a jmenovala se Král a uhlíř, a však neměla dobré libreto a nevalně dopadly i Alfréd (1870) a komická aktovka Tvrdé palice (1874) a i tragická opera Vanda (1875). Jinak tomu bylo u kantáty pro sóla, sbor a orchestr Stabat mater (1877). Ve stejném poslal do skladatelské soutěže ve Vídni dvě své symfonie. Tím vzbudil pozornost poroty a skladatele Johannesa Brahmse a jako mimořádně nadaný získal pětileté stipendium. Projevil o něj zájem Berlínský nakladatel Fritz Simrock, který vydal jeho partitury Moravských dvojzpěvů a Slovanských tanců (1878), díky nimž v hudebním světě konečně prorazil. Bylo mu 37 let a měl za sebou více jak 55 větších skladeb. Následovala pozvání do Moskvy, Petrohradu i Anglie. Zakladatelka konzervatoře v New Yorku, paní Janetta Thurberová mu nabídla místo ředitele. Dvořák pozvání přijal v r. 1892 a vznikla jeho symfonie č.9 e-moll Z nového světa (1893).

Z Ameriky se Dvořák vrátil r. 1895 . R. 1898 vznikla opera Čert a Káča a zaznamenala úspěch, stejně jako Rusalka (1900), která spolu se Smetanovou Prodanou nevěstou patří mezi nejslavnější české opery. Jeho poslední opera Admira byla doceněna až po Dvořákově smrti.

Hodnocení referátu Antonín Dvořák

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  17. duben 2008
  9 068×
  369 slov

Komentáře k referátu Antonín Dvořák

Kristýna Riesnerová
toto je moc moc hezké mně se to moc moc líbí.
.........................
zajímalo by me kolik ma manzelek a detí