Děda Mládek illegal Band

Děda mládek ilegal band I a II
Přinesl jsem 2 cd kapely Děda mládek ilegal band a teď vám o ní něco přečtu.
MERSÍ - zpěv, činýlek
PETR HRACH - kytara
MAREK JEDLIČKA - banjo
ZDENY PODSKALSKÝ - baskytara
KAREL PIČMAN - trubka
MICHAL SVĚTLÍK - bubínek
BOHOU© JOSEF - valcha
HONZA BRABENEC - valcha

Ivan Mládek je legenda české pop music, ale jeho revivalová kapela už mu v míře popularity šlape na paty. Kapela Děda Mládek legal Band dnes koncertuje po celé České republice více než dvacetkrát do měsíce, nezřídka zajede sklízet dobré úspěchy i na Slovensko. Jsou častými hosty v televizi, v současné době chystají debutové album, které bude obsahovat nejslavnější Mládkovy hity (zlidovělé skladby Linda, Jez, Jóžin, Hlásná či Praha-Prčice rozhodně nebudou chybět) a v květnu se představí publiku sedmi českých a moravských měst jako předkapela slavné Lucie. Přitom to všechno původně měla být jen legrace pro pár kamarádů z oblíbených plzeňských hospod. Už někdy v polovině devadesátých let se současný zpěvák Mersí a baskytarista skupiny Alice Zdeněk Podskalský shodli na společné lásce k nestárnoucím písním Ivana Mládka; dohodli se tedy, že by si je občas mohli zahrát. Jen tak, pro pobavení. O dva roky později z této myšlenky vznikla kapela Děda Mládek legal Band; to bylo na jaře 1998. Tehdy si ještě říkali Banjoděj. "Proč je v našem názvu Mládkovo jméno je jasný. legal jsme protože v době našeho vzniku o tom Mládek nevěděl, slovo band je odvozeno od skutečnosti, že je nás sedm a protože si mezi sebou vzájemně říkáme dědo, vrazili jsme to tam. Tak takhle vznikl název Děda Mládek legal Band,".
Nejprve hráli pouze v domovské Plzni. Ovšem velmi často, více než čtyřikrát do týdne. Pověst o zábavné kapele, která velice osobitým způsobem interpretuje zlidovělé písničky Ivana Mládka se však brzy rozkřikla po celém kraji. Zhruba po půl roce od premiérového vystoupení se ve slavném západočeském městě zjevil sám Ivan Mládek. A interpreti jeho repertoáru se jej po koncertě rozhodli navštívit přímo v šatně. "My jsme si říkali, že za ním zajdeme, slušně se představíme, popravdě vypovíme, co to pácháme za hudbu, a když by se mu to nějak výrazně nezamlouvalo, takže bychom toho případně zase nechali,". Jenomže Mistrovi se svérázné úpravy jeho vlastních písní líbily, dokonce už je znal (dnes spolu slavný zpěvák a jeho slavná revivalová kapela dokonce spolupracují - společně natočili rozhlasový pořad a občas si spolu zahrají na jednom koncertě).
"V Plzni studuje Mládkův syn, který navštívil jeden z našich koncertů, nahrál nás na diktafon a doma to tátovi pustil. A jelikož se mu to líbilo, tak nám požehnal, takže od té doby hrajeme legálně," popisuje a dodává: "A vypadá to, že ještě nějaký čas hrát budeme, protože nás to strašně baví. A dokud to baví nás, věřím, že to bude bavit i publikum, protože naše koncerty jsou na legraci a zábavě postavené; ideální k popíjení a k trávě. A až nás to bavit přestane, tak se na to vykašleme, i kdyby to bylo sebeúspěšnější. Kdybychom se do toho totiž měli začít nutit, tak by to publikum dřív či později stejně poznalo a taky by ho to přestalo bavit. Zatím se ale všichni náramně bavíme. My děláme legraci a lidi na ní rádi chodí. Samozřejmě, že hlavně proto, že ty Mládkovy písničky jsou hudebně nadčasové a textařsky geniální, ale jak jsme zjistili, naše publikum tvoří i někteří teenageři, kteří žádného Ivana Mládka neznají a pak jsou strašně překvapení, když se dozví, že to není naše vlastní hudba. Což je dáno i tím, že my nejsme čistým Mládkovým revivalem, nesnažíme se jeho hudbu napodobit do poslední noty. Máme vlastní aranže, dávám jeho písničkám jinou formu a dokonce měníme i tóninu. Navíc do toho vkládáme i prvky z jiných hudebních žánrů, které máme rádi, třeba funky nebo rap,"charakterizuje styl kapely Děda Mládek legal Band její zpěvák Mersí. Tím vlastně vysvětluje i to, proč takováto kapela vydává desku. "Nám přišlo absurdní, když za námi přišli z firmy BM Music, abychom vydali desku našich verzí Mládkových písniček, dokonce jsme jich se zeptá zdali si to ještě nechtějí rozmyslet, ale když trvali na svém, tak jsme si řekli, proč to vlastně nezkusit. Podle našeho názoru je padesát procent našeho úspěchu v koncertech, lidé nás zkrátka musí vidět. Ale protože to prostřednictvím desky nejde, snažili jsme se ji alespoň udělat tak živou a energickou, jak jen bylo možné. A myslím, že se nám to podařilo,". V současné době vzniká klip ke skladbě Jez, který režíruje Otakáro Schmidt a v němž hraje David Vávra; křest desky proběhne 26. března v pražském klubu Futurum. A jestliže už teď má kapela Děda Mládek legal Band na koncertech narváno, zanedlouho bude mít absolutně vyprodáno. Málokomu totiž stačí vidět tento zábavný soubor pouze jednou. "Velmi často chodí stále stejní lidé, zas a znova. Chtějí si prostě užít trochu legrace, dobře si zapařit při muzice, která je baví. A to zas baví nás."To o sobě řekla kapela na internetu.

Hodnocení referátu Děda Mládek illegal Band

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  6 239×
  805 slov

Komentáře k referátu Děda Mládek illegal Band