Kabát

Kabáti jsou:
Teplická kapela Kabát vznikla v roce 1984. Zprvu se jednalo o trashmetal, který se postupem času změnil v klasický rock (některé zdroje uvádějí termín "hospodský rock ´n´roll)." Hudbu Kabátů prolínají různé styly (od country - např. skladba "Colorado", až po big beat nejtvrdšího zrna - např. "Sedlák"). Výjimkou nejsou ani písničky typu "Moderní děvče", "Králíci" či "Číňani", které potvrzují (relativně) nekomerční charakter kapely a jistý nadhled. Oblíbenost Kabátů (snad mezi všemi generacemi) je dána zejména melodičností písní, vyzrálým hráčským umem a texty, které českému posluchači rozhodně nejsou cizí. Ba naopak.

Některá důležitá data:Důležitá data:
1984 - vznik kapely
1985 - odchod tehdejších členů na vojnu - kapela téměř 3 roky nefunguje
1991 - první album "Má ji motorovou"
1999 - vznik oficiální internetové stránky Kabatů

Dnes kapela funguje v tomto složení:
Josef Vojtek zpěv, harmonika
Radek Hurčík (Hurvajs) škopky (bicí)
Milan Špalek basa
Tomáš Krulich kytara
Ota Váňa kytara

JAK TO VŠECHNO ZAČALO?
1984 - Skupina Kabát vznikla už v roce 1984, kdy si při každodenním sedění v hospodě řekla, že omezí přísun piva ze 30 na 25 piv na hlavu a den. Za ušetřené prachy zakoupili hudební nástroje. Jejich tehdejší plány jim oddálil zelený převlek. Po splnění své povinnosti se kapela dala znovu dohromady až 1. května 1988. V ten rok připravovali dodnes těžce sehnatelné skladby jako jsou Koleda, koleda, Spadla klec, které se později objevili na projektu Petra Jandy - Rockmapa II.
1989 - Kabáti obsazují s písní Koleda, koleda třetí místo v soutěži Objev roku, čímž se kapela poprvé zviditelnila. To mělo za následek podepsání smlouvy mezi teplickými rockery a právě vznikající firmou Monitor, pod jejíž hlavičkou vydávají svá alba dodnes.
1990 - Na podzim se antiabstinenti odebrali do studia v Ostravě, kde nahráli skladby Má jí motorovou a Za trest, které se objevily na sampleru Ultrametal
1991 - V červnu se probudili ve studiu Propast, kde natočili jejich první album s názvem : Má jí motorovou, které obsahuje 13 thrashpivních skladeb.
1993 - Tento rok se stal pro skupinu stejně jako všechny následující velmi úspěšným. To totiž vydali další placku s názvem Děvky ty to znaj, která se dodnes bere jako nejlepší deska v historii kapely. Nahrávalo se opět ve studiu Propast. Obsahuje dodnes hrané hity jako např. Žízeň, Opilci v dějinách, Pivrnec, Děvky ty to znaj a Moderní děvče.
1994 - Alba Colorado, jehož křest proběhl 15.10.1994 v rodných Teplicích, se prodalo za dobu 10 - 11 týdnů rekordní počet 50000 nosičů. Obsahuje hitovky v podobě Colorado, Starej bar, Nejsem z USA, Jsem klidnej a další.
1995 - 28.8. - 20.10.1995 se studio Hacienda otřáselo pod Kabátovským nářezem, neboť se zde natáčela v pořadí čtvrtá studiová deska pod názvem : Země plná trpaslíků. Tato deska je kritiky hodnocena nejméně ze všech vydaných alb. Přesto obsahuje hity Tak teda pojď, Dávám ti jeden den, Láďa, Jen sem ztratil směr a v neposlední řadě ódu na švestky v tekutém stavu: Piju já, piju rád..
1996 - Kapela opět vyráží na turné, jejíž předskokany jsou skvělí Törr. V pátek 17.5.1996 odjeli Kabáti na žádost hokejistů - Mistrů světa - do studia Propast k natáčení společné verze: Jak ti šlapou Kabáti. Vychází CD Maxisingl, který zároveň obsahuje píseň: We are the champions od Queen a Lemon Tree od Fool´s Garden. Zároveň se točil klip k písni Jak ti šlapou Kabáti.
1997 - Pondělí 14.9.1997 se stalo pro všechny kabátumilující lidi opět svátkem. Kabáti totiž vydali nové CD s názvem: Čert na koze jel, které obsahuje i píseň Kabát, která je raritou kapely. Dále je zde nádherná Balada o špinavejch fuseklích, kterou zpívá Milan Špalek ( a opravdu se mu podařila). Deska obsahuje 17 pecek ( mimo jiné: Lady Lane, Všechno bude jako dřív, Satan Klaus, Sedlák atd. - dále viz Kabátografie)
1998 - Kabáti rozjíždí velké koncertní tour, pod názvem Čert na koze jel. Jako předkapela měli být Support Lesbiens. Nakonec při prvním koncertu v Uh. Brodě byli jako předkapela Sharks a od koncertu v Ostravě, už doprovázela Kabáty kapela Harlej, která hraje ve velmi dobré formě. Toto turné znamenalo zároveň konec spolupráce s firmou Sokol s Power Voice.
1999 - MegaHu - co dodat? Na desce se opět ujal zpěvu Milan Špalek při písni Ďábel a syn. Album se nese v řízném provedení, což dokazují písně jako např. Teta, Víte jak to bolí, Pohromy, Prdel vody. Obsahuje i klipově zpracované písně Učitel a Bruce Willis, které měly v hitparádě ESO velký úspěch.
2000 - Kabáti vydávají před vánocema tohoto roku své zatím poslední album: Go satane Go. Nejdříve se plánovala best ofka, ale bylo vydáno řadové album, které podle mého názoru je velmi vydařené a řadí se mezi nejlepší alba Kabátů. Obsahuje hity GSG, V pekle sudy válej, Slibem nezarmoutíš ( ...nezlomí mě žádnej kamarád...), countryovku Rio Grande, Na sever, Bára a konečně i skvělou Milanem zpívanou píseň Ohroženej druh.
Kabát vyjíždí na turné s Dogou, která vydala svou poslední novinku - Jsem trochu divnej.
2001 - Kabát vyjíždí na turné s Dogou, která vydala svou poslední novinku Jsem trochu divnej. Objíždí se tradičně festivaly v ČR ( Noc plná hvězd, Benátská noc ...), ale i v americkém Chicagu společně s Arakainem, Buty, Elánem apod.
2001 - Vychází Best of Kabát s názvem: SUMA SUMÁRUM. Obsahuje 2 CD. Na prvním CD najdete největší hity Kabátů + předělávku písně Má jí motorovou 2001 + novou píseň pod názvem Pohoda. Na druhém najdete záznam z turné Go satane Go, které bylo pořízeno na Pražském koncertě 21.3. 2001.
2002 - Kabáti vyjíždí v květnu na turné k poslední desce Suma sumárum. Předskokany jsou Riviera Playboyz a Iné Kafé. Pódium je postaveno uprostřed haly (Kabáti jako první česká kapela, která použila tuto techniku).

Hodnocení referátu Kabát

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 825×
  911 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Kabát

Sara
Bylo to moc hezky líbilo se mi to
........
proč se jmenují zrovna kabáti?
Eva Tesařová
Prosím, v kterém roce vznikla písnička Bára? Nemůžu to nikdu.e najít. Je to pro mě jednička u Kabát