lordi

Lordi je hard rocková skupina z finského Rovaniemi, vítězové Eurovision Song Contest v roce 2006. Jsou známí zejména pro své neobvyklé kostýmy a lyrické motivy.

Kostýmy

Obskurní kostýmy jsou nedělitelnou součástí vzhledu skupiny Lordi. Členové skupiny se odmítají fotografovat a dokonce i podávat rozhovory bez nich, přestože jim to způsobuje nepohodlí. Před Eurovision Song Contest roku 2006 v Řecku se nechávali fotografovat a dávali rozhovory v kompletních kostýmech u bazénu na přímém slunečním světle. Publikování fotografií členů v novinách považuje skupina za urážky a pokusy zničit jejich image.

Eurovision Song Contest roku 2006

Lordi na pódiuLordi reprezentovali roku 2006 Finsko ve finále evropské hudební soutěže Eurovision Song Contest, kde zahráli anglicky zpívanou skladbu Hard Rock Hallelujah. S velkým náskokem 44 bodů na druhého porazili ruského zpěváka Dimu Bilana. Hlasy dostali ze všech zúčastněných zemí kromě Albánie, Arménie a Monaka. Získali nejvíce bodů v prozatímní jedenapadesátileté historii soutěže zejména proto, že dostali mnoho deseti a dvanáctibodových hlasů.

Kontroverze

Výběr skupiny Lordi k tomu, aby reprezentovala svou zemi, vyvolal původně ve Finsku rozpaky. Někteří kritikové žádali i osobní intervenci finské prezidentky. Nicméně po vítězství této skupiny prezidentka Tarja Halonenová poslala skupině telegram s gratulacemi.

V samotném Řecku, kde se soutěž odehrávala, se také objevily snahy znemožnit skupině vystoupení s tím, že jsou satanisté. Skupina to rezolutně odmítla prohlášením, že těžko mohou být satanisté s písněmi jako Hard Rock Hallelujah nebo Devil is a Loser, ačkoli nejsou ani náboženskou skupinou. A taky ani jejich kostýmy nejsou jak prohlasili satanistické. Navzdory tomu skupina ve finále od řeckých diváků dostala nejvyšší možný počet bodů.

Členové

Členové skupiny se neobjevují bez svých masek a nalíčení a neprozrazují ani svá pravá jmena.

Současní členové

"Mr. Lordi" (Tomi Petteri Putaansuu) - Zpěv (1996-současnost)

"Amen" (Jussi Sydänmaa) - elektrická kytara (1996-současnost)

"Kita" (Sampsa Astala) - bicí[21] (2000-současnost)

"OX" (Samer el Nahhal) - basová kytara (2005-současnost)

"Awa" (Leena Peisa) - klávesy (2005-současnost)

Bývalí členové

Magnum - basová kytara (1996–2002)

Kalma - basová kytara (2002–2005)

Enary - klávesy (1997–2005) (Erna Siikavirta)

Diskografie

Alba

Get Heavy (2002)

The Monsterican Dream (2004)

The Monster Show (směs Get Heavy & Monsterican Dream pro trh ve Velké Británii) (2005)

The Arockalypse (2006)

Klipy

Devil Is A Loser (režisér Pete Riski)

Would You Love A Monsterman? (Pete Riski)

Blood Red Sandman (Pete Riski)

Hard Rock Hallelujah (Pete Riski)

Would You Love A Monsterman?-2006

Who's Your Daddy?

It Snows In Hell

Hodnocení referátu lordi

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 661×
  397 slov

Komentáře k referátu lordi