Muzikál Hamlet

Téma: Popis hudebního díla – muzikál Hamlet

Obsah:
1. Úvod
2. Děj muzikálu
3. Herecké obsazení
4. Hudba v muzikálu
5. Autoři
6. Jak se mi Hamlet líbil

Minulý rok na podzim jsme byli s rodinou na muzikálu Hamlet. Byl to muzikál vskutku působivý a tak jsem se rozhodl zasvětit tuto seminární práci právě jemu.
Děj této tragédie se odehrává ve starém Dánsku. Zde vládne moudrý král, který už dospělého syna Hamleta pomalu připravuje na trůn. Hamlet je zamilován do dcery dvořana Polonia – Ofelie. Na hradě je ale také Hamletův strýc – Claudius. Ten by také rád obsadil trůn. Hra začíná tím, že král po hodokvasu usne a proradný Claudius mu nalije do ucha jed. Dále také odjíždí Ofeliin bratr – Laertes do Francie. Snaží se Ofelii přemluvit, aby nechala Hamleta a nezasnubovala se, že je to jen ziskuchtivý vládce. Ofelie ale Hamleta miluje a na Laertesovi rady nedbá. Když se Hamlet dozví o otcově „přirozené“ smrti ve spánku, velmi pro něj truchlí. Je stranou vladařských záležitostí a tak na trůn usedne Claudius a za ženu si vezme Hamletovu matku. Hamlet se diví jak rychle Claudius na otce zapomněl. Když je zase jednou smutný, zjeví se mu otcův duch a vyjeví mu pravdu o své smrti. Tak Hamlet přísahá Claudiusovi pomstu. Vymyslí pomstu tak, že s najmutými herci zahraje před všemi královu smrt a myslí, že to ostatní pochopí a svrhnou Claudia. To se mu ale nepodaří, protože Claudius s Poloniem přesvědčí ostatní že Hamlet je blázen a nemá pravdu. Hamlet tuší, že se zde odehraje krveprolití a chce poslat Ofelii do kláštera. Ofelie to však odmítne. Dál se Hamlet ptá své matky, proč je nevěrná jeho otci. Kvůli tomu se pohádají a v průběhu rozhovoru Hamlet vidí, jak někdo poslouchá za plátnem. Myslí si, že je to Claudius a proto v rozčilení do plátna bodne nožem. Ale za plátnem nebyl Claudius, ale Ofeliin otec – Polonius. Hamlet utíká od činu a uvidí ho Ofelie. Tu Hamlet v rozrušení okřikne a když Ofelie vidí svého mrtvého otce, nervově to už nevydrží a zblázní se. Pak ve svém duševním stavu skočí z hradu a zabije se. Hamlet je z toho všeho velmi smutný a ještě víc prahne po pomstě. V tu dobu přijede zpátky z Francie Laertes a když se od Claudia dozví že jeho sestra a otec jsou mrtvi a že za to může Hamlet, domluví se s Claudiem na pomstě. Vymyslí, že Laertes vyzve Hamleta na souboj. Laertes bude mít ale otrávený meč a ještě se ho pokusí otrávit vínem. Za bubnování bubnů začíná souboj. Matka se souboji snaží zabránit a omylem vypije otrávené víno. Laertes nejdřív Hamleta zraní otráveným mečem, ale Hamlet ho za to smrtelně zraní. Pak rozlícený Hamlet dohoní Claudia a zavraždí ho. Potom mu už z důsledku jedu docházejí síly a padne vedle Laerta. Vzájemně si odpustí a pak Hamlet těsně před smrtí uvažuje: „Být, či nebýt?“
Tento muzikál má dost hvězdné obsazení. V roli Hamleta zde skvěle hlavně při písničkách vystupuje Janek Ledecký, alternuje josef Vojtek. Dále na roli krásné Ofelie se opravdu hodí Sabina Laurinová. V roli padoucha Claudia se zde představil mimo jiné zpěvák skupiny Žlutý Pes - Ondřej Hejma. Nevěrnou královnu hrají třeba Petra Janů a Jana Feriová. V roli pomstichtivého Laerta se představili Petr Kolář a Martin Skala. Přítele a rádce Hamleta – Horacia skvěle zahrál Bohouš Josef. Pavel Zedníček a Josef Laufer představují Polonia – královského rádce a donašeče. A nakonec hrobaře, kteří měli dost práce, zastali bratři Tesaříkové.
Hudba je v muzikálu Hamlet velmi zastoupená a dolaďuje tragickou atmosféru. Většina dialogů je zpívána, jako asi v každém muzikálu. Skoro všechnu hudbu i texty složil pro muzikál Janek Ledecký, takže jsou písničky v jeho rytmu a jsou podobné jeho ostatním. Myslím, že to není na škodu. Na podkladě pop rockové hudby, ve které autor muzikálu překonává všechny své dosavadní projekty, přibližuje Hamleta z trochu jiného úhlu než v klasickém pojetí. Hudební aranžmá jednotlivých čísel se pohybuje v rozsahu klasického kytarového pop rocku až po velké obsazení symfonického orchestru, doplněného smíšeným sborem. Vzhledem k náročnosti hudebního doprovodu se zde praktikuje živé zpívání na podkladu nahraného studiového playbacku. Většina písniček je jak jinak smutných, ale když už se do očí pomalu řinou slzy, autor potěší zase rychlou a veselou píšničkou, která zvedne náladu. Takové písničky jsou třeba Láska jenom láska, Je to blázen a Celej život kopu hrob. Ty smutné až zoufalé písně jsou třeba: Nevěrná, Do klášterních zdí, Sestro a Být nebýt…

Původní hru Hamlet, jak je známo, napsal středověký anglický dramatik William Shakespeare. Ale tento muzikál, jak už jsem uváděl, perfektně přepracoval a ztvárnil Janek Ledecký. Dále režiséra muzikálu dělal také známý Zdeněk Troška.
Na podobně dobrém muzikálu už jsem opravdu dlouho nebyl. Tehdy bylo divadlo Kalich narváno k prasknutí a na konci si diváci vynutili 2 příspěvky a nechtěli herce pustit nepřetržitým tleskáním. Hamlet je dobře vybraný a zpracovaný námět a chtěl bych ho všem doporučit.


Čerpáno z http://www.hamlet-muzikal.cz

Hodnocení referátu Muzikál Hamlet

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  David Vávra
  28. prosinec 2012
  7 090×
  813 slov

Komentáře k referátu Muzikál Hamlet