Vanessa Mae

Vanessa Mae, patrně nejpopulárnější houslistka planety, se narodila 27. října 1978 v Singapuru jako Vanessa Mae Vanakorn Nicholsonová, a shodou okolností ve stejný říjnový den jako legendární italský houslista Niccolo Paganini. Ve čtyřech letech se přestěhovala s rodiči do Londýna a o rok později vzala poprvé do rukou housle. Do osmi let žila jako každé jiné dítě, pak do patnácti nechodila do školy sice tak často, jako její spolužáci, ale stejně musela všechny zameškané předměty dohnat. Nikdo jí nic neodpustil. Od patnácti do dvaceti už bylo všechno úplně jinak. Pět let nevídala své někdejší kamarádky a kamarády ze školy, a vůbec nepoznala život, jaký teenageři v tom věku snad všude na světě vedou. Mnohokrát se v té době rozplakala, ale dnes ví, že tomu nemohlo být jinak. Už v útlém věku tak dosáhla toho, co se mnohým nepovede za celý život. Teď už je to s jejím časem lepší. Je do značné míry pánem svého času a o většině věcí si rozhoduje sama.

Mnozí odborníci ji považovali za zázračné dítě a označovali ji za Mozarta v sukních. Už v devíti letech veřejně vystupovala, v deseti pak hrála s Londýnskou filharmonií a ve třinácti se jako nejmladší interpret v historii mohla pochlubit třemi klasickými nahrávkami od Mozarta, Čajkovského a Beethovena.

Čekala ji kariéra hvězdy klasické hudby, ale Vanessu víc přitahoval zářivý svět videoklipů a koncertů pro masy. Písničky od Michaela Jacksona a Jimmiho Hendrixe milovala stejně horlivě, jako Vivaldiho či Paganiniho skladby. Za průlom do světa šoubyznysu vděčí Vanessa úspěšnému klipu k modernizované úpravě Bachovy fugy, který vysílaly všechny televizní stanice světa včetně MTV. Prestižní americký časopis People ji vyhodnotil jako jednu z 50 nejpřitažlivějších lidí roku.

Českým posluchačům se poprvé živě představila před dvěma lety, kdy dva večery za sebou vyprodala zimní stadion HC Slavia a neodmítla ani pozvání na večeři od předsedy vlády Miloše Zemana. Letos na jaře se doslova na skok zastavila v Praze, kdy se představila v jedné televizní show. Hlavní město jí prý
tak učarovalo, že jej zařadila do své prosincové koncertní šňůry Tour for Change po kontinentální Evropě.

Vanessa Mae vystoupí 5. Prosince v pražské Paegas Areně, kde zahraje nejen písničky z nejnovějšího alba Subject to Change, ale navíc slibuje , že tentokrát bude i zpívat.

Hodnocení referátu Vanessa Mae

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 479×
  369 slov

Komentáře k referátu Vanessa Mae