PC sestava pro komerční využití - Ročníková práce z technického vybavení

Ročníková práce z technického vybavení

Cíl: Sestavit PC sestavu pro komerční využití (široké pole působnosti)

Požadavky zadavatele:
- Dvouprocesorová konstrukce motherboardu umožňující provoz dvou procesorů
- Kompatibilita s Intel – 100%
- CD-ROM mechanika umožňující čtení subchannel data
- PC obsahuje mechaniku pro zápis CD-ROM s požadavkem WRITTE TEXT
- Motherboard neintegruje nic
- Ostatní hardware s výjimkou grafické karty je libovolný
- Grafická karta musí podporovat software AUTOCAD a MICROSTATION a umožňuje dvouobrazovkový provoz (multidisplay)

Bezpečnostní požadavky:
- Ochrana před vnější sítí (myšleno napájecí síť) (100%)
- Ochrana před úderem blesku (100%)
- Garance na životnost součástek s výjimkou síťové karty – 3 roky
- Design je určen pro rychlou výměnu součástek => typ CASE-u

Martin Černý IT1A
Sestava:

1. Základní deska (Motherboard): Abit VP6
2. Mikroprocesor (CPU): Intel Pentium III 1GHz
3. Grafická karta: GeForce 2 MX TwinView
4. Paměť RAM: SDRAM 512MB 133MHz
5. Mechanika CD-ROM: Teac 52x
6. Zvuková karta: Sound Blaster Live Platinum
7. Síťová karta: 3Com's EtherLink Server 10/100 PCI dual port
8. Modem: Well FM-56PCV
9. Vypalovací mechanika: TEAC W516EB
10. Chladič: TITAN MAJESTY TWIN COOLERS
11. Case: MOREX MD CTC-610 ATX, 250W
12. Pevný disk II + rámeček: Western Digital Caviar 200, WD200BB, 20GB
13. Pevný disk: Western Digital Caviar 600, WD600BB, 60GB
14. Floppy Disk: FDD 3,5” 1,44MB
15. Reproduktory: Encore Subwoofer XP4-1A
16. Klávesnice: Microsoft Internet Keyboard Pro
17. Myš: Microsoft IntelliMouse Explorer
18. Záložní zdroj: APC CyberFort 350VA
19. Monitor: AOC 7Klr+ 17”

Popis jednotlivých komponent:

1) Základní deska (Motherboard) – Abit VP6

- Abit VP6 je dvouprocesorová základní deska postavená na VIA 694X čipsetu. Je ve formátu full ATX se dvěma Sockety 370 pro Pentium III procesory. Jediný jumper, kterým deska disponuje, slouží pro výmaz CMOS paměti, všechny ostatní parametry, včetně frekvence procesoru, se nastavují v BIOSu. VP6 používá SoftMenu III umožňující nastavit FSB procesoru od 66 do 178 MHz (od 100 MHz se dá zvyšovat po 1 MHz) a změnit lze i napětí procesoru. Použít lze i pouze jeden procesor, pak nezáleží na tom, ve které patici je umístěn. Dva procesory musí mít shodnou frekvenci, napětí i L2 cache. Pro paměť nabízí deska čtyři DIMM sloty s maximální kapacitou 2 GB.

- Technické parametry:
• Full ATX (305x245 mm)
• Dual Socket 370, Pentium III FC-PGA
• SoftMenu III
• VIA 694X / 686B čipset
• 4 DIMM sloty - max. 2 GB
• 5x PCI, 1x AGP, podpora AGP4x
• 1x floppy, 4x IDE, podpora Ultra ATA/100, RAID 0,1,0+1
• porty: 2(+2)x USB, 2x PS/2, 1x paralelní, 2x sériové
• Award BIOS 6.00PG
• Hardwarový monitoring
• Wake on LAN, Wake on Ring

- VP6 je vybavena pěti PCI sloty a jedním AGP slotem s podporou AGP4x. Využit je modernější south bridge 686B, který podporuje Ultra ATA/100. Kromě toho je na desce integrován HPT370 řadič taktéž s podporou Ultra ATA/100 a navíc umožňující vytvořit RAID pole. Celkem lze tedy k desce připojit osm IDE zařízení, všechna s podporou Ultra ATA/100. RAID pole lze vytvořit až ze čtyř disků připojených k HPT370 řadiči.
- Kromě dvou běžně vyvedených USB portů jsou na desce další dva, které je možno vyvést dodávaným kabelem na zadní strnu počítače. VP6 nemá integrovanou zvukovou kartu ani další komponenty.

2) Mikroprocesor (CPU) - Intel Pentium III 1GHz
- Pár dní po uvedení Athlonu na frekvenci 1GHz přichází se stejně rychlým Pentiem III i Intel. V obou případech se jedná o výrobcem (AMD, resp. Intelem) stanovené frekvence, tedy nikoliv přetaktované stroje, např. Kryotech Cool Athlon se speciálním chlazením (spíš mrazením), který běžel na 1GHz už před několika měsíci.
- Zajímavé je, že Intel nenabízí žádný procesor mezi 800MHz a 1GHz, což svádí k domněnce, že prostě nechtěl zůstat pozadu za AMD a uvedl 1GHz procesor za každou cenu.
- Technické parametry:
• Coppermine jádro, 29 milionů tranzistorů, 0,18 mikronu
• 32KB L1 cache
• 256KB L2 cache on-die (Advanced Transfer Cache)
• 133MHz FSB (7,5x multiplikátor)
• 1,70V napětí
- V podstatě se tedy jedná o klasický Coppermine s jedinou změnou – vyšším napětím. Podobně jako AMD přikročil i Intel ke zvýšení napětí, aby zajistil stabilitu na vyšší frekvenci. Zvýšení napětí má samozřejmě za následek vyšší teplotu, takže např. HP vybavuje své počítače masivnějšími chladiči. 1GHz Pentium III používá 133MHz sběrnici, “stovkové” procesory nejsou na této frekvenci k dispozici a asi ani nebudou.
- V benchmarkových testech si Pentium III 1GHz vedl velmi dobře. Použity byly Content Creation Winstone 2K, SySMark 2000, Quake III, Unreal Tournament, Expendable, SPECVieperf a několik dalších testů zaměřených na profesionální oblast. Ve všech “herních” testech se Pentium III 1GHz umístil na první pozici, velmi těsně následován Athlonem. Zajímavé je, že v profesionálních benchmarcích má naopak navrch Athlon a někdy i docela výrazně.

3) Grafická karta - GeForce 2 MX TwinView

- Grafický čip nVidia GeForce2 MX je mírně odlehčenou verzí silnějšího GeForce2 GTS, přesto však má jednu maličkost navíc. Tou maličkostí je TwinView, tedy podpora zobrazení na dvou monitorech současně. Jedná se o technologii, kterou má nVidia patentovanou, s podobnou technologií se můžeme setkat u Matrox G400 čipů, ovšem pod názvem DualHead.
- TwinView umožňuje k jedné grafické kartě připojit dva monitory (samozřejmě pokud to umožňuje grafická karta) a získat tak větší pracovní plochu nebo dva monitory se stejným obrazem (to může být výhodné např. pro prezentace). Důležité je, že na každém monitoru je možné nastavit jiné rozlišení, barevnou hloubku i obnovovací frekvenci. TwinView tedy není jen jakási "rozdvojka" na monitor, ale funguje jako by v systému byly dvě grafické karty.

- Technické parametry:

• GeForce 2 MX čip
• 32 MB SDRAM paměti
• TwinView - výstup na dva monitory
• Sběrnice AGP 4x
• max. rozlišení 2048x1536
• max. výkon 700 gigatexlů/s (350 Mpixelů/s)
• podpora DVD přehrávání
• Podporované OS: Windows 9x, NT 4.0, 2000

4) Paměť RAM - SDRAM 512MB 133MHz

- Klasická paměť RAM (Random Access Memory), plní funkci skladovacího prostoru v počítači.

5) Mechanika CD-ROM - Teac 52x

- Jistě všichni znáte kvality CD-ROMů od společnosti TEAC, které přečtou snad úplně všechno. TEAC se rozhodl pokračovat a po dlouhé době uvedl i 52x CD-ROM. TEAC CD-5552E - tedy zvládne přenos dat rychlostí až 7800 KB/s, ale vyhledávací doba se mi zdá na samostatný CD-ROM příliš vysoká – 120ms. CD mechaniky vyšší kvality zvládnou kolem 80ms, dokonce i vypalovačky se pohybují kolem 100ms. Dále jsou podporovány prakticky veškeré používané formáty CD a to datové i rozměrové (8/12 cm).

6) Zvuková karta – Sound Blaster Live Platinum

- Jistě mnozí z vás již slyšeli o zvukové kartě Sound Blaster Live! - PCI zvuková karta založená na firemní čipové sadě EMU10K1, patřící mezi elitu dnes nabízených zvukových karet. Nejvybavenější a samozřejmě jedna z nejdražších variant této karty, která je nyní na našem trhu, je Sound Blaster Live! Platinum. Nahrazuje svého předchůdce Sound Blaster Live! a prodává se převážně v retail balení, neboli ve firemní krabici se spoustou doplňků.

- Co balení obsahuje:
Základem této sady je zvuková karta Soud Blaster Live! 1024. Jde o lehce vylepšenou původní kartu. Jen pro připomenutí nejdůležitější vlastnosti karty:

• Zvládá vzorkování zvuku od 5kHz do 48kHz.
• Podporuje plný duplex v 8 standardních vzorkovacích frekvencích a podporuje standardy DirectSound a DirectSound 3D od Microsoftu a vlastní standard Enviromental Audio pro tvorbu prostorového zvuku
• Podporuje real-time zvukové efekty jako např. reverb, chorus, flanger, atd. na jakýkoliv zdroj zvuku.
• Zvládá analogový zvukový výstup na 4 reproduktory nebo digitální zvukový výstup
• Obsahuje 64-hlasovou hardwarovou wave table MIDI syntézu.
• Umí využít až 32 MB systémové paměti pro uložení vzorku zvuku
• Používá 48 MIDI kanálů, 128 GM a GS standardních nástrojů a 10 bicích sad.

- SB Live! Platinum má opravdu široké možností zpracování muziky a zvuků na PC, lze ji výborně využít ve hrách podporujících prostorový zvuk, zvládá dobře i dekódování audia z DVD jak na standardní čtyři reproduktory, tak i na digitální výstup a na soustavu reproduktorů 5+1, atd.

7) Síťová karta - 3Com's EtherLink Server 10/100 PCI dual port

- Síťové propojení je v počítači realizováno NIC kartou (network interface card) neboli tzv. LANkou. U pracovních počítačů propojených do sítě a nebo u síťových stanic je obvyklý požadavek na jednu takovouto kartu. Jak ovšem vypadá situace na straně serveru? Ano, zde je to mnohdy složitější, obzvláště v případě návrhu různých oddělených segmentů, které si kladou nároky na počet síťových karet v serveru. Zde pak může nastat problém v nedostatečném počtu pozic (slotů) pro přídavné karty.

- Síťová karta 3Com EtherLink Server 10/100 PCI dual port doplňuje nabízená řešení propojení pro servery. Tato nová NIC se dvěma porty umožňuje jednoduchým způsobem provedení upgrade - rozšíření serveru o jedenu síťovou zásuvku při zachování stávajícího stavu obsazení PCI slotů (i nadále jen jednoho).

- Další dobrou zprávou jsou podstatně širší možnosti (oproti konkurenčním produktům) správy a řízení, které zabezpečuje technologie DynamicAccess. 3Com EtherLink Server 10/100 PCI dual port NIC s touto technologií nabízí tyto důležité rysy: rozšiřitelnost (rozdělení prostředků zaručuje šířku pásma až 800 Mb/s), výkon (podpora 64-bitového PCI zmenšuje čas odezvy aplikací), dostupnost (RSL - pružného serverového spojení, SHD - samoopravy chyb na diskových zařízeních a PCI hot-plug) a ovladatelnost (podpora IEEE 802.1Q vícenásobných VLAN a IEEE 802.1p priorit propojení dává zákazníkům větší pocit bezpečí na síti).

8) Modem - Well FM-56PCV

- Well FM-56PCV je také PCI faxmodem ovšem využívá čipovou sadu firmy Rockwell. Přenosové, opravné a komprimační protokoly odpovídají předchozímu faxmodemu Microcom. Samozřejmostí je také protokol V.80. Faxová část je také víceméně totožná. Hlasové služby ovšem nabízí v rozšířenější podobě, karta obsahuje konektory mikrofonového vstupu a sluchátkového výstupu zvuku, a za pomocí přiloženého softwaru SuperVoice jej lze využít jako záznamník, nebo telefon.
Součásti balení je opět CD s komunikačním softwarem SuperVoice v.2.2i a disketa s ovladači pro Windows 9x a NT4.0. Dále obsahuje 2m telefonní kabel, ohlašovací list, rozhodnutí o připojení modemu do JTS a o něco obsáhlejší manuál k modemu.

9) Vypalovací mechanika - TEAC W516EB

- Většina v současnosti prodávaných vypalovaček disponuje minimálně 8-mi rychlostním způsobem zápisu, přičemž 12-ti rychlostní zápis se pomalu, ale jistě stává jakýmsi standardem. Ale protože existuje stále spousta uživatelů, kteří nejsou spokojeni ani s takovými parametry, jsou výrobci nuceni uvádět na trh stále nové a rychlejší modely. Jednou z nových „vysokorychlostních“ vypalovaček je i TEAC W516EB, která kromě vysokých rychlostí zápisu/přepisu disponuje technologií BURN Proof či obsahuje nejnovější verzi vypalovacího programu Adaptec Easy Creator 5.0.

- TEAC W516EB disponuje velice dobrou přístupovou dobou, která se pohybuje okolo 80 ms (náhodná přístupová doba).

10) Chladič - TITAN MAJESTY TWIN COOLERS

- Tento model pochází od společnosti TITAN COMPUTER, která je již v České republice známá. Dnes patří mezi nejrozšířenější značky chladičů u nás a její již více jak tříletá distribuce již prokázala kvalitu těchto produktů. Model TITAN MAJESTY TWIN COOLERS je jakousi obdobou již více jak rok dodávaných populárních TITAN MAJESTY modelů. Samozřejmě model je osazen dvěma větráky. Model TITAN MAJESTY TWIN COOLERS v testech prokázal, že nejen že má vyšší chladící výkon, ale i nižší hlučnost a bude mít i delší životnost větráčků než např. model TITAN MAJESTY SUPERORB.

11) Case - MOREX MD CTC-610 ATX, 250W

- Case-y, neboli skříně počítače od firmy MOREX jsou velmi známé a velmi kvalitní. Ostatně o tom svědčí i jejich cena. Model MOREX MD CTC-610 ATX, 250W se řadí do skupiny middeltowerů a cenově se pohybuje okolo 3000Kč.

12) Pevný disk - Western Digital Caviar 200, WD200BB, 20GB + rámeček

- Pevný disk Western Digital Caviar 200, jehož kapacita je 20 GB (značení WD200BB) patří do rodiny high-performance disků. Jeho plotny (plotna) se točí rychlostí 7200 otáček za minutu, disponuje vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB a je podporováno rozhraní Ultra ATA/100.

- Disky WD200BB tvoří jedna plotna a dvě hlavičky (nelekejte se hodnot, které slouží k nastavení disku v BIOSu). Všechny nové disky Western Digital se mohou pochlubit technologií Data Lifeguard, která má za úkol chránit vaše drahocenná data.

- rámeček je vyroben z plastu a slouží k rychlé manipulaci s diskem.

13) Pevný disk - Western Digital Caviar 600, WD600BB, 60GB

- viz. V podstatě stejné parametry jako předchozí disk (s výjimkou kapacity, která je 60GB oproti předchozímu 20GB disku).

14) Floppy Disk - FDD 3,5” 1,44MB

- Klasická disketová mechanika (floppy disk) určená pro 3,5” diskety.

15) Reproduktory - Encore Subwoofer XP4-1A

- Soustava XP4-1A nabízí dokonalý prostorový (4.1) zvuk. Je tvořena subwooferem a čtyřmi satelitními reproduktory. Napájecí zdroj, zesilovač i ovládací prvky jsou umístěny na subwooferu. Nezávisle lze měnit hlasitost subwooferu a reproduktorů. Ten má dva vstupy - pro přední a zadní pár reproduktorů, dá se snadno připojit např. ke zvukové kartě SoundBlaster Live!. Se soustavou jsou dodávány všechny potřebné kabely v dostatečné délce pro obklopení počítače virtuálním zvukovým světem.

16) Klávesnice - Microsoft Internet Keyboard Pro

- Na první pohled je to zcela jistě klávesnice. Ale v mnohém se odlišuje od klasických "hranatých". Zcela určitě si vývojáři od Microsoftu s touto klávesnicí dali záležet. Kromě ergonomických tvarů - ty má dnes i leckterá levná klávesnice - se Internet Keyboard Pro pyšní svým komfortem v podobě rozšířených funkcí, které doposud nebylo zvykem na klávesnici mít. Tlačítka pro funkce Timesaving (celkem je zde devatenáct tlačítek) zahrnují dokonce i volbu pro sleep mód.
- Pokročilá technologie se nezapře ani v připojení, klávesnice je vybavena dvěma USB porty. Tato varianta je velmi výhodná zvláště pro novou programovatelnou myšku. Klávesnice se právem honosí přívlastkem Pro (profesionální) a je vhodnější jak pro začátečníka, který si ji osvojí mnohem rychleji než klasickou klávesnici. Ale i pro zkušeného uživatele, kterému Internet Keyboard Pro dovolí ovládání počítače uživatelsky přizpůsobit.

17) Myš - Microsoft IntelliMouse Explorer

- IntelliMouse Explorer má místo tradiční pohyblivé kuličky optické čidlo, které snímá 1500krát za sekundu povrch pod myší. Výsledné obrázky velmi přesně zpracovává DSP procesor a převádí je na pohyb.
=> výhody - Jednak nepotřebujete žádnou podložku pod myš – dle Microsoftu můžete jezdit s myší po jakémkoliv povrchu – po stole, po zdi, po břiše… Další ještě snad větší výhoda je, že tuto myš nebudete muset čistit, podobně jako jiné, u kterých se dříve či později zanese kulička.
- IntelliMouse Exploreru samozřejmě nechybí kolečko a dvě standardní tlačítka. Co je tu navíc, je další třípolohové tlačítko na boku myši, které ovládáte palcem. V Internet Exploreru zastává funkci pro navigaci, předchozí a následující internetové stránky, v jiných aplikacích mu můžete přiřadit v podstatě cokoliv (např. zobrazení následujícího či předchozího okna). K počítači můžete tuto myš připojit přes USB nebo PS/2 port.

18) Záložní zdroj – APC CyberFort 350VA

- Záložní zdroj CyberFort je jako první APC UPS určen primárně pro domácí použití. Úlohu domácího zdroje usnadňuje přítomnost standardních zásuvek místo počítačových IEC 320 nový CyberFort lze bez problémů používat jako ochranu a bateriovou zálohu domácí elektroniky, počítačem počínaje a vzduchotechnikou domácího akvária konče. Přepjeťová ochrana telefonní faxové modemové linky, stejně jako možnost komunikace s počítačem prostřednictvím USB je standardem.

19) Monitor - AOC 7Klr+ 17”

- Monitor AOC 7Klr+ je určen pro náročné uživatele, zvláště z oblasti zpracování grafiky, požadující vysoké rozlišení a kvalitu obrazu. Vyznačuje se ultraplochou obrazovkou (FlatFace) a roztečí bodů 0,25 mm. Má 17" (43,2 cm) obrazovku a viditelná úhlopříčka je 16" (40,6). Nabízí maximální rozlišení 1600x1200 pixelů. Parametry obrazu lze doladit přes vyspělé OSD menu (jas, kontrast, velikost obrazu, H/V pozice, atd.).

- Technické parametry:

• FlatFace - plochá obrazovka
• Velikost: 17" (43,2 cm), viditelná 16" (40,5 cm)
• Rozteč bodů: 0,25 mm
• Max. rozlišení: 1600x1200
• Horizontální frekvence: 30 ÷ 95 kHz
• Vertikální frekvence: 50 ÷ 160 Hz
• Šířka pásma: 200 MHz
• Kompatibilita: VESA, SVGA, XGA, VGA
• Spotřeba: 120 W max.
• Úspora energie: EPA Energy Star & VESA DPMS (5-15-15-120W)
• Konektor: 15-pinový mini D-sub
• PnP: VESA DDC1/2B
• Nízké vyzařování: TCO99
• Rozměry: 410 x 411 x 430 mm
• Hmotnost: 16,8 kg (20,3 kg brutto)

Závěr:
Používané prostředky:
a) Internet:
- www.svethardware.cz
- www.losan.cz
- www.redbox.cz
b) Odborná literatura
- Hardware učebnice pro pokročilé (vydavatelství a nakladatelství Computer Press® 2001)
- Přítel počítač (Dan Gookin, IDG Books, Baronet Praha 1993)
- Noviny ComputerWorld (týdeník pro IT profesionály), čísla 13, 15, 16, 17, 20
- Katalog výpočetní techniky a služeb společnosti AutoCont CZ, a.s. 2002

Hodnocení referátu PC sestava pro komerční využití - Ročníková práce z technického vybavení

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  15. říjen 2007
  4 057×
  2599 slov

Komentáře k referátu PC sestava pro komerční využití - Ročníková práce z technického vybavení