Jan Ámos Komenský

28.3.1592 - 15.11.1670

Byl to významný humanistický myslitel.Největší česká osobnost evropských dějin.Svou tvorbou završuje vývoj našeho středověkého písemnictví.

Komenského život se tradyčně dělí do tří období.To první začíná na univerzitě a končí rokem 1628, druhé trvá 20 let až do uzavření Vestfálského míru r. 1648 a třetí představuje posledních 14 let jeho života.

Komenský se po studiích v německém Herbornu vrací r. 1614 do vlasti a působí jako učitel na školách jednoty bratrské.Jeho první dílo Theatrum universitatis rerum, to jest Divadlo světa mělo být enciklopedií určenou školám.Také napsal alegorický spis Listové do nebes.Bitva na Bílé hoře r. 1620 znamenala pro Komenského katastrofu.Protože duchovní jednoty bratrské byli vypovězeni ze země.V pochmurné době kdy se skrývá, na našem území a kdy během morové epidemie ztratil ženu i dva syny, píše dva slavné spisy staré české literatury - filozofický esej Truchlivý a Labirint světa a ráj srdce. Roku 1625 píše Centrum cesuritatis (Hlubina bezpečnosti a nejvýznamější latinsky psanou Didactia magna (Velká didaktika tiskem).

Roku 1630 píše informatorium školy mateřské a roku 1650 jakou si závěť jednoty bratrské Kšaft umírající matky jednoty bratrské.Posledních 14 let svého života tráví v Amsterdamu a tvoří jedinečný Orbis pictus (Svět v obrazech 1658) a významné filozofické spisy Všeobecná porada o nápravě věcí lidských nebo Cesta světla.

Hodnocení referátu Jan Ámos Komenský

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  10 272×
  219 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Jan Ámos Komenský

LENKA
Až moc mnoho pravopisných chyb prosím opravte si to
galová
Neuvěřitelně mnoho pravopisných chyb
Ferda sestelek(zavináč)quick.cz
a) píše se Jednota bratrská b) Komenský byl biskupem Jednoty bratrské c) referát mi přijde povrchní