William Shakespeare

AUTOR: 23.4.1564 – 23.4.1616 ( Stratford nad Avonou )

- anglický dramatik a básník, nejvýznamnější představitel alžbětinského divadla

- v roce 1588 se usadil v Londýně jako autor her, od roku 1594 působil jako herec a dramatik skupiny služebníků lorda komořího, později Králových služebníků. Částečný vlastník divadla The Globe a později i Blackfriars. Jeho kariéra skončila v roce 1613, kdy se vrátil do Stratfordu. Ačkoli datace jeho her je nejistá, lze jeho dramatické dílo rozdělit do 4 období. V prvním, raném období (1590-1593) převažují historické hry ( 3 díly Jindřicha VI., Richard III.), které čerpají z ang. kronik. V druhém, období zrání (1594-1600) napsal romantická trgedie o zmarněné lásce veronských milenců( Romeo a Julie) a optimistické komedie ( Sen noci svatojánské, Kupec benátský). Třetí období (1601-1608), tragédií a tragikomedií ( Hamlet, Othello, Macbeth, Král Lear ). Čtvrté (1609-1613), dramatické romance (Perikles, Cymberlín, Zimní pohádka, Bouře a Jindřich VIII.). Shakespeare psal také 154 sonetů ( Zneuctění Lukrecie, Venuše a Adonis, Fénix a hrdlička).

OBSAH DÍLA: - Richard III. je zmrzačený syn anglického krále, který touží po trůnu. Z tohoto důvodu nechává zavřít jeho staršího bratra, kterého poté nechá i zabít nájemným vrahem, který zabije každého pro odměnu. Richard začne postupně chápat, že cesta vede jen přes podplacení důležitých osob nebo přes meč. Postupně nechá zlikvidovat členy své rodiny včetně malého synovce, následníka trůnu. Podplacenýmu hraběti z Buckinghamu dojde,že Richrdovi III. jde jen o anglický trůn, a ne jak se domníval, o dobrého přítele a rádce. Richard se konečně stává dědicem anglického trůnu a ujímá se vlády. Anglie se nachází ve válce, a tak jde král do bitvy. Všichni jeho spojenci a přátelé se mu v bitvě postaví zády, a proto je poražen a zabit. Ke konci bitvy stačí ještě zvolat památnou větu: „království za koně“. Bohužel jej nikdo nevyslyšel a král Richard III. byl zabit svým sokem a poté následníkem trůnu.

CHARAKTERISTIKA HL. POSTAVY: - vznešený a urozený mrzák kulhající na levou nohu, skoro nepohyblivou levou rukou a velkým hrbem.

-maniak posedlý anglickým trůnem, kterého si moc neužil

IDEA KNIHY: - pokud se bude člověk za něčím hnát, bude pro to zabíjet a dělat jiné zločiny,přijde velký trest.

Hodnocení referátu William Shakespeare

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  4. duben 2008
  7 339×
  354 slov

Komentáře k referátu William Shakespeare