Pneumothorax

- na RTG vypadá jako úplně černé pole
- umělé dýchání je bezvýznamné
- jednostranný pneumothorax: pac. umírá za 2 – 3 dny. 1 plíce dýchání zvládne, jenomže se pomalu přesouvá přes mediastinum do volného prostoru, který uvolnila zkolabovaná plíce. Nervy vedoucí před mediastinum posouvá s sebou, nervy se podráždí à nastává smrt

Zavřený pneumothorax:
- poraněním plíce s porušením bronchu dochází ke vnikání vzduchu do pohrudniční dutiny, ve které je normálně negativní tlak à plíce kolabuje, každým vdechem přibývající vzduch přetlačuje mediastinum na zdravou stranu a vzniká tenzní pneumothorax. Pokud je poraněna nástěnná pleura zlomenými žebry, proniká vzduch do měkkých tkání hrudní stěny a vzniká podkožní emfyzém – může se šířit nahoru na krk až na obličej a dolů na břišní stěnu.

PP u zav. pneumothoraxu s poškozením pleury: Pokud hrozí z postupujícího emfyzému na krku dušení, zavedeme intradermálně větší množství jehel k odvedení vzduchu z podkoží navenek. Po Bülauově drenáži emfyzém rychle ustupuje.
PP u zavřeného pneumothoraxu: Převedení zavřeného pneumothoraxu v otevřený zavedením několika jehel mezižeberními prostory do pohrudniční dutiny à zavedení Bülauovy drenáže s aktivním sáním.

Otevřený pneumothorax:
- nejčastěji bodnou nebo střelnou ranou
- vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny a vznik otevřeného pneumothotaxu. Při každém vdechu vniká otvorem vzduch do hrudníku a mezihrudí je tlačeno na zdravou stranu, při výdechu se zase vrací na nemocnou stranu (pohybuje se tam a zpět), nastává vlání mediastina a akce srdeční trpí. Otvor po vniknutí vzduchu se může sám uzavřít nebo působí jako ventil, kterým je při inspiriu vždy nový vzduch do pohrudniční dutiny nasáván, plíce kolabují a vzniká přetlakový pneumothorax.
PP: Uzavření otvoru přiložením obvazu s mastným mulem. Definitivní ošetření – sešití rány a Bülauova drenáž.

Hodnocení referátu Pneumothorax

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. únor 2008
  6 845×
  268 slov

Komentáře k referátu Pneumothorax