Halloween

Halloween je zkratka anglického výrazu „all hallows eve" (předvečer Všech svatých) a slaví se 31. října (1. listopadu je svátek Všech svatých). Oba dny jsou křesťanskými svátky, ale v dobách před příchodem křesťanství znamenala tato data konec starého a začátek nového roku. Lidé věřili, že duše mrtvých a jiných nadpřirozených bytostí navštěvují v předvečer nového roku jejich domovy, a tak byl tento den spojován také s duchy, čarodějnicemi a černými kočkami. Na vrcholech kopců se zapalovaly obrovské hranice, aby zastrašily zlé duchy. Moderní zvyky, rozsvěcování luceren, návštěvy sousedů, hraní her a přestrojení za čarodějnice, mají kořeny spíše v těchto předkřesťanských obyčejích než v křesťanském svátku, podle něhož se tento večer nazývá.

Zajímavosti

Lucerna, o Halloweenu nezbytná a mimořádně oblíbená, bývá nazývána bludička. Je to vydlabaná dýně s vyříznutýma očima a ústy a zapálenou svíčkou uvnitř, aby vzbuzovala hrůzu.

Zatímco v současnosti je Halloween veselým rejem nejpodivnějších strašidel, ve středověku se přiznání k čarodějnictví vynucovalo mučením a bylo krutě trestáno - upálením na hranici. U nás se tradičně zapalují ohně na kopcích a „pálí se čarodějnice" - košťata v podvečer filipojakubské noci, tj. 30. dubna.

Hodnocení referátu Halloween

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 335×
  191 slov

Komentáře k referátu Halloween

ELIŠKA A TOMÁŠ HALLOWEEN
AHOJKY ZDRAVÍ VÁS HALLOWEEN . MOHLI JSTE SI S TÍM REFERÁTEM DÁT VÍC PRÁCE. ZNÁMKA 3
Graferaafg
dík moc si mi pomohl/a

snad dostanu za jedna!!!!!!!!!!!
Jinak za to můžež ty !!!!!!!!!!!
kristýna
je to takové zajimavé
_TýnushkA_cz_
Dostali jsem úkol na hodině němčiny a velmi se mi ten váš referát hodil,akorát ste sem mohli dát i nějaký ty fotečky..ale jinak to máte cajk..!xD
viki
díki to se mi hodilo
Pepan
Jo bylo to vazne dobre
Denisa Kristýna denis.tenis(zavináč)seznam.cz
Je to Dobrý s kámoškou jsme to použili jako referát a to vám nekecám dala nám přez celou žákajdu 1!!!!!!
petra
jeste by ste tam mohli dat kde vzniknul