Drogy a jejich účinky

Denně dodávají miliony lidí na celém světě svým tělům drogy. Kupodivu to dělají i tehdy, popíjejí-li svoji osvěžující kávu či čaj, nebo relaxují se sklenkou vína. Pokud je užíváme přiměřeně, jsou takové drogy relativně neškodné. V mnoha částech světa není jejich užívání nijak protizákonné.

Jiné druhy drog jsou nebezpečné a jejich pěstování a distribuce jsou nezákonné. Sem patří látky jako heroin a různé amfetaminy a člověk, který je má u sebe, či je bere, se může dostat do střetu se zákonem. Tyto drogy zabíjejí.

Legální „drogy“

Alkohol

Alkohol je nejrozšířenější společenská droga a pije se téměř všude na světě. Ovlivňuje mozek dvěma způsoby. Je to anestetikum, které otupí smyslové vnímání a cítění. Zároveň zpomaluje akce a reakce. Po alkoholu se člověk cítí šťastnější. Nicméně je to stejná situace jako u všech ostatních drog – tento pocit má pouze ten, kdo je pod vlivem alkoholu. Všichni ostatní vidí, že opak je pravda.

Většina lidí dokáže svoji spotřebu alkoholu kontrolovat. Jsou to tzv. příležitostní konzumenti. Dlouhodobým požíváním alkoholu si člověk ničí zdraví a může u něho dojít i k poškození mozku, jater a žaludku.

Nikotin

Hojně rozšířenou společenskou drogou je nikotin v tabáku. Kouření sušených a dále zpracovaných listů tabákové rostliny také škodí fyzicky. Především kouření cigaret bývá častou příčinou různých typů rakoviny.

Nikotin sám o sobě může mít povzbuzující účinky, člověk se po něm cítí mnohem bdělejší a aktivnější. U kuřáků se brzy projeví tzv. tolerance, což je potřeba stálého zvyšování dávky k dosažení původního účinku. Také se může dostavit psychická závislost.

Kofein

Podobně jako nikotin je i kofein alkaloid. Získává se z listů čajovníků nebo plodů kávovníků. Kofein je také obsažen v kakau a v některých nealkoholických nápojích.

Účinek kofeinu se projevuje stimulací mozkové činnosti, snižováním pocitu únavy a hladu. Při rozumné konzumaci kávy a čaje je denní dávka kofeinu přiměřeně malá.

Nelegální drogy

Marihuana

Marihuana se vyráběla s indického konopí. Po ní se člověk cítí uvolněný, klidný, je vnímavější k okolí, mnohem jistější a nápaditější. Všeobecně řečeno, ve srovnání s jinými, tvrdšími drogami se zdá, že marihuana není silně návyková. Výzkumy prokazují, že problémy způsobené užíváním marihuany jsou menší než ty, které způsobuje alkohol nebo tabák. V některých zemích se vedou kampaně za změnu legislativy a v tom smyslu, aby byly zrušeny tresty za její užívání.

Barbituráty

Lékaři někdy předepisují synteticky vyráběné drogy proti nespavosti nebo na potlačení úzkosti. V dnešní době se barbituráty nepředepisují tak často jako dřív a jejich využití v lékařství je pečlivě kontrolováno, protože nadměrné podávání přinášelo vznik tolerance a zvyšovala se fyzická i psychická závislost.

Amfetaminy

Tyto drogy se rovněž vyrábějí synteticky a říká se jim „budíček“ nebo povzbuzující drogy. Člověk který je užívá, se po nich cítí nabitý energií a je velice činorodý. Urychlují v těle probíhající chemické procesy a reakce a uvolňují energii. Kdysi se používali jako tablety na hubnutí. Avšak pocit „nahoře“ je brzy vystřídán pocitem smutku, depresí a únavou. Problém je v psychické závislosti a vzniku tolerance.

Halucinogeny

Do halucinogenů zařazujeme různé skupiny drog. Některé jsou přírodního původu, např. lysohlávky, jiné se vyrábějí laboratorně jako třeba LSD, což je bezbarvá krystalická látka.

Tyto drogy působí silně na vědomí a na smysly a na způsob, jakým uživatel vnímá svět. U většiny halucinogenů není velké nebezpečí fyzické závislosti a z dlouhodobého pohledu se zdá, že nezpůsobují ani vážnou psychickou závislost. Vytvářejí ovšem problém tolerance.

Opiáty

Opium, morfium a heroin se získávají s nezralých makovic máku setého. Člověk se po nich na chvíli cítí ospalý, klidný, někdy dokonce má dobrou náladu, či je šťastný. Lékaři tyto drogy používají k tlumení bolesti. Je to však mimořádně silná a nebezpečná látka a kromě potřeby zvyšování dávek se u nich vyvíjí i těžká závislost. Předávkování může i zabít. Odvykání je často prováděno pod lékařským dohledem.

Kokain

Kokain se získává s listů koky. Člověk se po požití této drogy cítí plný energie a života, někdy dokonce až v euforii. Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že berou kokain jako drogu společenskou nebo taky tzv. odpočinkovou, jiní jsou na něm psychicky závislý.

Důvodem braní drog bývá ze společenského pohledu to, že je to jakási „ společenská berlička“. Droga pomáhá uživateli cítit se bezstarostně, uvolněně, otevřeně a přátelsky. Lidé také utíkají od celé řady problémů. Nemyslí však na následky svých někdy až zbrklých činů.

Hodnocení referátu Drogy a jejich účinky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. červenec 2007
  19 259×
  711 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Drogy a jejich účinky

Pikaču Danča :D
fajn
petr h
pane bože
kaše
barča
sára tu není :DD XDD
aaa
dik pomohlo mi to
adélka
dik pomohlo mi to ve VKZ
LucinQa
Moc mi to pomohlo do školy dikes♥
Lucinka
Je to moc dobre zpracovane.. Moc dekuji... A taky jsem se dozvedela par novych veci.. Takze diiiky..
pikolína x)
děkuju moc .. tohle je stránka, která pomůže asi každýmu.. prostě strašně děkuju, protože díky vám sem dostala´za referát 1.. x) nejlepší stránky tuto !!
kristyna koblasova
moc dobry za 1♥
Eliška Štefková
Ahoj, jsou to velmi poučné články, dozvíme se toho tam, kde nikde jinde...děkuji, dělala jsem si z toho referát a za jedna, jak jinak
Kissika
Moc mit o pomohlo do skoly dikes...
kilimanka
super stránka
Tomáš
Fakt dobra stranka se vam to povedlo